30.4%
70.0%
34.1%
20.0%

Σε ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια οι Σουβλέηκερς κατάφεραν να μείνουν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φύγουν με τη νίκη στο ντεμπούτο τους στη Rising με 52-56 κόντρα στους Utah Stars, οι οποίοι έπεσαν στο 1-1. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Σαπλαούρας με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δαγρές άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Σαπλαούρας ισοφάρισε σε 2-2, 6-2 με ένα καλάθι του Δεγγεστίνου και ένα του Ιωαννίδη, 6-4 με δύο βολές του Σαπλαούρα, 9-4 με τρίποντο του Ιωαννίδη και απάντηση από τον Σαπλαούρα ξανά για το τελικό 9-7 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μοσχίδης και Ιάσωνας Κουκούλης έβαλαν μπροστά τους Σουβλέηκερς με 9-11, 10-11 με μια βολή του Αρβανιτάκη, 10-13 με καλάθι του Μοσχίδη, 14-13 με ένα καλάθι του Αρβανιτάκη και ένα του Σακελλαρίου, 14-17 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Σταματίου και Βάσσης, 20-17 με 6-0 σερί οι Μανωλιάς, Χουντής και Δεγγεστίνος, 20-20 με τρίποντο του Έξαρχου και καλάθι πάλι από τον Δεγγεστίνο για το τελικό 22-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μοσχίδης ισοφάρισε σε 22-22, ο Σακελλαρίου απάντησε για το 24-22, 24-25 με μια βολή του Βάσση και δύο του Θοδωρή Κουκούλη, 27-25 ο Σακελλαρίου, 27-26 ξανά με βολή του Θοδωρή Κουκούλη, 31-26 με ένα καλάθι του Μπάκουλα και ένα του Χουντή, 31-30 οι Σταματίου, Κωστής και Σαπλαούρας, 35-30 με ένα καλάθι του Δαγρέ και δύο βολές του Ιωαννίδη, 35-33 με γκολ φάουλ του Σαπλαούρα, 38-33 με τρίποντο του Σακελλαρίου, 38-39 με 0-6 σερί οι Σαπλαούρας και Βάσσης και μια βολή του Ιωαννίδη για το τελικό 39-39 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βάσσης έβαλε τρίποντο για το 39-42, 40-42 με μια βολή του Αρβανιτάκη, 40-45 με τρίποντο του Ιάσωνα Κουκούλη, 45-45 με τρίποντη απάντηση του Μανωλιά και καλάθι του Χουντή, 45-51 με 0-6 σερί οι Σαπλαούρας, Κωστής και Σταματίου, 47-51 με καλάθι του Μανωλιά, 47-54 με τρίποντο του Έξαρχου, 50-54 με απάντηση του Δαγρέ, 50-55 με μια βολή του Κωστή και 52-55 με νέο καλάθι του Δαγρέ 7″ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Σαπλαούρας έβαλε μια βολή με 5″ για λήξη και έγραωε το 52-56 με την ομάδα του να κερδίζει την κατοχή και το ματς να λήγει με τους Σουβλέηκερς να φεύγουν με ένα πολύ μεγάλο ροζ φύλλο στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι.

Για τους Σουβλέηκερς, πέρα από τον Σαπλαούρα, πολύ καλός ήταν και ο Έξαρχος με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Utah Stars ξεχώρισαν οι Σακελλαρίου με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και Δαγρές με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.