12.5%
38.9%
32.7%
26.3%

Οι Athens Supergrungers άντεξαν στην καλα διαβασμένα άμυνα των Σουβλέηκερς και πήραν το ροζ φύλλο με 56-45. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Τσίπρας με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι Athens Supergrungers έδειξαν να έχουν τον έλεγχο, έβρισκαν διαδρόμους και πήραν μια καλή διαφορά. Ο Αϊβαλιώτης έκανε το 2-0, ο Διαμαντής ισοφάρισε σε 2-2, για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ του Τσίπρα και ένα καλάθι του Παπαδάτου για το 7-2. Ο Μαυρομάτης μείωσε σε 7-4, για να ανεβάσουν οι Supergrungers τη διαφορά στους 9 με ένα 6-0 που ακολούθησε από Τσίπρα και Αϊβαλιώτη (13-4). Ο Τζανής μείωσε σε 13-5, ο Τσίπρας έκανε το 16-5 και ο Κωστής μείωσε σε 16-7. Μια βολή του Αϊβαλιώτη και μια του Σταμπολτζή για το 17-8,για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Κομποθανάση για το τελικό 19-8 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο όταν οι Σουβλέηκερς είδαν ότι πάει να χαθεί το ματς από νωρίς άλλαξαν τον τρόπο της άμυνας τους και αυτό τους βοήθησε να μπουν ξανά στο κυνήγι του αγώνα. Με καλάθι από τον Μαυρομάτη ξεκίνησε η περίοδος για το 19-10, για να ακολουθήσει μια βολή του Αϊβαλιώτη για το 20-10. Καλάθι από τον Βάσση για το 20-12 και από ένα καλάθι οι Τσιπρας, Θεοδώρου και Αϊβαλιώτης για το 26-12. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αλλαγή στην άμυνα των Σουβλέηκερς, που με συνδυασμό ένα 0-10 των Βάσση, Τζανή και Μαυρομάτη τους έβαλε πάλι στο κόλπο (26-22). Ο Κομποθανάσης έκανε το 28-22 και ο Μαυρομάτης σημείωσε το τελικό 28-24 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το σενάριο ήταν παρόμοιο με αυτό της δεύτερης, με την μόνη διαφορά ότι οι Supergrungers δεν δέχτηκαν ξανά μεγάλο σερί και κατάφερναν να έχουν τον πρώτο λόγο στο ματς. Ο Διαμαντής μείωσε σε 28-26, ο Λιούτας απάντησε για το 30-26, ο Διαμαντής όμως έδωσε άλλη μια λύση κάνοντας το 30-28. Τσιπρας, Αϊβαλιώτης και Κομποθανάσης ανέβασαν σε 35-28, ο Μαστοράκης μείωσε σε 35-30 και ακολούθησε ένα τρίποντο από τον Παπαδατο και ένα από τον Θεοδώρου για το 41-30. Καλάθι από τον Τζανή για το 41-32 και 43-32 από τον Τσιπρα, για να ακολουθήσει ένα 0-9 από Κωστή και Σταμπολτζή για το τελικό 43-41 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers έπαιξαν τρομερή άμυνα, για περίπου 7 λεπτά δεν δέχτηκαν πόντο και πήραν το ματς με άνεση. Τσιπρας και Αϊβαλιώτης έκαναν το 47-41, για να μειώσει ο Σταμπολτζής και ο Μαυρομάτης σε 47-45. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Σουβλέηκερς δεν σκοραραν ξανά, οι Supergrungers έκαναν ένα 9-0 με Αϊβαλιώτη, Λιούτα και Θεοδώρου για το τελικό 56-45 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Τσίπρα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Αϊβαλιώτης. Για τους Σουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Μαυρομάτης και Τζανής.