22.2%
46.2%
31.8%
31.6%

Με νίκη συνδύασαν την πρεμιέρα στην Bronze League η ομάδα της Yugopiastika καθώς μετά από ένα άκρως επιτυχημένο Summer League ήρθε η ώρα να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στην Bronze. Πλήρες ρόστερ για την ομάδα της Yugopiastika ενώ από την άλλη οι Σουβλέηκερς αντιμετώπισαν πρόβλημα με τις αλλαγές αφού ήταν μόνο 9 άτομα και στο τέλος με τις 2 αποβολές με 5 φάουλ έμειναν από παίχτες και από δυνάμεις.

Ξεκίνημα πρώτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες δείχνουν να θέλουν πολύ την νίκη στην πρεμιέρα μιας και ο γρήγορος ρυθμός και οι δυνατές άμυνες μας προϊδέασαν για ένα πολύ δυνατό και γεμάτο εναλλαγές στο σκορ παιχνίδι. Πράγματι, στην 1η περίοδο το σκορ ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Yugopiastika να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ 22-18.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα έμοιαζαν να ξεκαθαρίζουν με τους παίκτες της Yugopiastika να πατάνε γκάζι έχοντας στον πάγκο τους ένα πλήρες ρόστερ. Ο πρόεδρος-προπονητής της ομάδας της Yugopiastika, Τσίγκας Νίκος, έκανε αλλαγές όταν έπρεπε για να κρατήσει σε φόρμα την ομάδα του. Από την άλλη οι Σουβλέηκερς έδειχναν να μην μπορούν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας μιας και σκόραραν μόλις 6 πόντους. Με τον τρόπο αυτό καταλήγουμε στο 38-24 σκορ ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίχτες των Σουβλέηκερς μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι, πάλεψαν με δυνατές άμυνες και αιφνιδιασμούς, όμως η διψήφια διαφορά πόντων δεν έλεγε να μειωθεί. Τόσο οι παίχτες της Yugopiastika όσο και των Σουβλέηκερς μας χάρισαν ένα όμορφο μπάσκετ στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται σε 11-10.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος, οι Σουβλέηκερς προσπάθησαν ξανά να μειώσουν την διαφορά και να προσπαθήσουν να κερδίσουν κάτι από αυτό το ματς, οι Yugopiastika όμως είχαν μπει αποφασισμένοι να συνεχίσουν το αήττητό τους από την καλοκαιρινή σεζόν πετυχαίνοντας έτσι την παρθενική τους νίκη στην πρεμιέρα της Bronze League.

MVP του παιχνιδιού ο σουτέρ της Yugopiastika Θοδωρής Σκάρας, ο οποίος με την ενέργεια που έδωσε στην ομάδα του αλλά και τους πόντους που πέτυχε, βοήθησε τα μέγιστα στην επίτευξη της νίκης στην πρεμιέρα. Πάρα πολύ καλός και ο Γεωργακόπουλος, ο play maker της ομάδας που με την πλούσια στατιστική του (9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) αλλά και την ικανότητά του να οργανώνει την ομάδα μέσα στο γήπεδο, όπως και ο Ντζιός που με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν και αυτός καταλυτικός για την πρώτη νίκη της ομάδας του στην Bronze League.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμπολτζής κυρίως για την ενέργειά του σε άμυνα και επίθεση αλλά και ο Σταματίου που σκέπασε τα καλάθια μαζεύοντας 9 συνολικά ριμπάουντ.