0%
0%
0%
0%

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 61-52 για να πετύχουν μια θεαματική νίκη κόντρα στους πρωταθλητές της λίγκας, κάνοντας ανατροπή από το -8 στο +9 στο 2ο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Ξεφτιλάιζερς από τον Ανδριωτη και τον Χαραλαμπόπουλο, για να απαντήσει ο Χριστόπουλος. Ο Βελιτζανασβίλι έφερε το ματς στο 7-6 με τον Δημητρίου να γράφει το 7-8 για τους Στιγκιντριακούς με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-11 από τον Τσιροπουλο και τον Γκογκα. Στη 2η περίοδο ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε το ματς σε 13-13 με τον Τσιροπουλο να γράφει το 15-15 και το 17-15, για να απαντήσει ο Γαβρίδης και να φέρει ο Βελιτζανασβίλι τους Στιγκιντριακούς στο 17-21. Ο Χριστόπουλος έγραψε το 19-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-27 και τον Γαβρίδη να σκοράρει για το 21-29 στις αρχές της επανάληψης. Οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν για το 28-29 με τον Τυπαλδο Γ. και τον Χαραλαμπόπουλο, για να κρατήσει ο Δημητρίου την ομάδα του μπροστά, 28-31. Ο Τυπαλδος Α. ισοφάρισε, αλλά με τον Γαβρίδη οι Στιγκιντριακοί έκλεισαν την 3η περίοδο στο 31-36. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς μπήκαν δυνατά και με 9-0 σερί προσπέρασαν σε 40-36 με τον Τυπαλδο Α.. Ο Χριστόπουλος μείωσε, με τον Γκογκα να γράφει το 42-40. Ο Τυπαλδος Α. έγραψε το 45-40, με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Τυπαλδο Γ. να σκοράρουν για το 50-42. Ο Γκογκας μείωσε, με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Ταμπουρατζή να σκοράρουν για το 54-46 για να έρθει ο Τυπαλδος Γ. για το 57-46 της ομάδας του. Οι Στιγκιντριακοί με τον Γαβρίδη και τον Χριστόπουλο απάντησαν για το 58-51, αλλά με τον Τυπαλδο Γ. οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο 60-51 και το 61-52 για τη νίκη.

Τα λάθη ήταν 20-15 στο ματς, τα κλεψίματα 6-14 και οι ασίστ 13-11. Στα ριμπάουντ οι Ξεφτιλάιζερς είχαν τον έλεγχο, 37-29 με 15-9 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 7/18 τρίποντα και τους Στιγκιντριακούς 2/12. Στα δίποντα οι Ξεφτιλάιζερς είχαν 34% και οι Στιγκιντριακοί 47%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Τυπαλδος Α. είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τυπαλδος Γ. 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Στιγκιντριακούς ο Χριστόπουλος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βελιτζανασβίλι 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.