11.5%
20.0%
27.7%
14.3%

Ο αγώνας της Rising κατηγορίας μεταξύ των Σφυριών και των Airball B.C. χρειάστηκε να πάει στην παράταση για να δείξει τον τελικό νικητή. Οι Airball B.C. μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, που καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, κέρδισαν μέχρι 35-34.

Στην πρώτη περίοδο τα Σφυριά έτρεξαν σερί 0-6 με τρίποντο του Κωλέτση και δίποντο του Πέτροβα. Ο Κυρούδης πέτυχε δίποντο για τους Airball B.C. για να διαμορφώσει το 2-6 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζούλης και ο Κυρούδης πέτυχαν όλους τους πόντους των Airball B.C. με τον Ζούλη τα σημειώνει τους έξι και τον Κυρούδη τους τέσσερις. Στο μεσοδιάστημα με ένα δίποντο ο Κωλέτσης έκανε το 12-8. Την περίοδο έκλεισαν οι δύο βολές του Σβεστονώφ για το 12-10.

Στην τρίτη περίοδο ο Ζούλης πέτυχε τρίποντο για το 15-12. Μείωσε ο Κωλέτσης αλλά απάντησε άμεσα ο Παπαθανασόπουλος με ωραίο δίποντο. Σερί 7-0 έτρεξαν τα Σφυριά με τον Γεωργιάδη να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Σιαμαντά να πετυχαίνει ωραίο lay-up για το 17-21. Ο Ζούλης με δίποντο διαμόρφωσε το 19-21 πριν λήξει η περίοδος.

Η τετάρτη ξεκίνησε με τα Σφυριά να σκοράρουν για δύο. Με μία βολή απάντησε ο Πολυχρονόπουλος, για να ευστοχεί σε τρίποντο ο Κωλέτσης, δίνοντας αέρα έξι πόντων στα Σφυριά. Οι Airball B.C. δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σερί 8-0, με τρίποντο του Κυρούδη και δύο δίποντα του Ζούλη πέρασαν μπροστά με 28-26. Για τα Σφυριά ισοφάρισε ο Τσίτος αλλά ο Ζούλης έδωσε νέο προβάδισμα δύο πόντων στους Airball B.C. Μ ια βολή του Τσίτου και ένα δίποντο του Σιαμαντά έβαλαν πάλι μπροστά με έναν πόντο τα Σφυριά. Ο Πολυχρονόπουλος κερδίζοντας φάουλ κατάφερε με μία βολή να ισοφάριση για τους Airball B.C.. Μέχρι τη λήξη καμία άλλη ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η παράταση ξεκίνησε και ο Κυρούδης ευστόχησε για δύο. Μια βολή πέτυχε Σβεστονώφ μειώνοντας στο -1 αλλά ο Ζούλης σημείωσε δίποντο για το 35-32. Το τελευταίο δίποντο για τα Σφυριά ήρθε δια χειρός Κωλέτση, ο οποίος ήταν και ο άνθρωπος που θα όριζε την τύχη του ματς, αφού κέρδισε ζευγάρι βολών με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο να απομένει στο σκορ. Δυστυχώς για την ομάδα του, ήταν άστοχος στην πιο κρίσιμη στιγμή και έτσι με το αμυντικό ριμπάουντ του Μούτσου Μ. οι Airball B.C. καθαρίσαν την υπόθεση νίκη.

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του ματς με τις δύο ομάδες να παλεύουν στα ίσα για 45 λεπτά. MVP για τους νικητές δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ζούλη ο οποίος πέτυχε ένα τρομερό double-double με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Aπό κοντά και ο Kυρούδης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ξεχώρισε ο Πέτροβας με 4 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 κοψίματα.