16.1%
54.2%
29.5%
14.3%

Παιχνίδι για γερά νεύρα η αναμέτρηση των Σφυριών με τους B.C. Abla, με τους πρώτους να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση σε όλο το ματς, όμως οι B.C. Abla χάρη σε εύστοχη βολή του Φλίγκου στα τελευταία 2.6” της αναμέτρησης. Τα Σφυριά μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς, έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους πριν το ημίχρονο, όμως οι B.C. Abla κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και τελικά να “κλέψουν” τη νίκη από τα Σφυριά στην τελευταία επίθεση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μουρμούρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Σβεστονώφ να απαντά αμέσως με lay up για την ισοφάριση σε 2-2. Με εύστοχη βολή του Φλίγου το σκορ θα γίνει 2-3, ενώ με τρίποντο του Κοτσαμπά, τα Σφυριά θα περάσουν μπροστά για το 5-3. Με 2/2 βολές, ο Σωτηρόπουλος θα ισοφαρίσει σε 5-5, ενώ με δίποντο του Τσίτου και τρίποντο του Νταλάκα από τη γωνία, τα Σφυριά θα πάρουν μία διαφορά 5 πόντων, διαμορφώνοντας το 10-5. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Αναστασόπουλος με 2/2 βολές για να μειώσει σε 10-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla θα μειώσουν με 2/2 βολές του Μακρή για το 10-9, όμως τα Σφυριά θα συνεχίσουν την καλή εικόνα που είχαν και στο πρώτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 θα χτίσουν μία διαφορά 7 πόντων για το 16-9. Στη συνέχεια, ο Μουρμούρης με δίποντο θα μειώσει σε 16-11, ο Κοτσαμπάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 18-11, με τους Σωτηρόπουλο, Μουρμούρη και Φλίγκο να τρέχουν ένα γρήγορο 0-6 και να μειώνουν στον πόντο για το 18-17. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Πέτροβας Κ. με δίποντο για το 20-17.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι B.C. Abla θα πάρουν κεφάλι στο σκορ έπειτα από αρκετή ώρα με δίποντο του Μουρμούρη και τρίποντο του Ορνεράκη για το 20-22. Τα Σφυριά θα απαντήσουν με 2 δίποντα των Πέτροβα Σ. και Κοτσαμπά, κάνοντας το 24-22, με τον Σέμπογλου να ευστοχεί σε δύσκολο δίποντο για να φέρει το ματς ξανά στα ίσα και στο 24-24. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Κωλέτσης από μέση απόσταση για το 26-24, ενώ οι B.C. Abla με 3/4 βολές του Μουρμούρη και του Σέμπογλου θα περάσουν μπροστά για το 26-27. Στη συνέχεια, ο Κοτσαμπάς με 2 συνεχόμενα δίποντα θα διαμορφώσει το 30-27, ο Μακρής θα μειώσει στον πόντο με δύσκολο δίποντο για το 30-29, ενώ ο Κοτσαμπάς με νέο δίποντο θα κάνει το 32-29. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μακρής με σουτ μέσης απόστασης από τη γωνία, μειώνοντας έτσι σε 32-31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σέμπογλου με δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους B.C. Abla για το 32-33, ενώ ο Κοτσαμπάς με τρίποντο θα διαμορφώσει το 35-33 για τα Σφυριά. Στη συνέχεια, ο Σέμπογλου με γκολ-φάουλ θα κάνει το 35-36 με τον Φλίγκο να προσθέτει ακόμα έναν πόντο για το 35-37. Με τρίποντο του Κωλέτση θα γίνει το 38-37, ο Σέμπογλου με δίποντο θα δώσει προβάδισμα ξανά στους B.C. Abla για το 38-39, ενώ ο Κωνσταντινόπουλος με νέο τρίποντο θα κάνει το 41-39. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, ο Σέμπογλου με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 41-41, ενώ ο Φλίγκος με 1/2 βολές με μόλις 2 δευτερόλεπτα να απομένουν θα δώσει τη νίκη στους B.C. Abla.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Σέμπογλου ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 12 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σέμπογλου από τους B.C. Abla ξεχώρισε και ο Μουρμούρηςς, με τον Σωτηρόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Σφυριά σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κοτσαμπάς και ο Πέτροβας Σ..