22.2%
72.0%
30.4%
29.4%

Τα Σφυριά λίγο έλλειψε να κλέψουν τη νίκη από τους Clerks, οι οποίοι είδαν την διαφορά των 18 πόντων που είχαν, να εξαφανίζεται στο τέταρτο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά στα τελευταία λεπτά. Ο Κωνσταντινόπουλος σούταρε στην εκπνοή από τα 12 μέτρα, με την μπάλα να βρίσκει στο πίσω μέρος της στεφάνης και τους Clerks να φτάνουν έτσι σε μια δύσκολη νίκη με σκορ 59-61. MVP του αγώνα ήταν ο Σκαντζής με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ράνης έκανε το 0-2, ο Σβεστονώφ με δυο βολές έκανε το 2-2, 2-4 από τον Σκαντζή και 4-4 από τον Πέτροβα. Οι Σκαντζής και Ράνης έκαναν το 4-8, ο Κασσελάκης μείωσε σε 6-8 και ο Σκαντζής με ένα καλάθι και ο Ρίζας με μια βολή έκαναν το 6-11. Το δεκάλεπτο θα τελειώσει έπειτα από καλάθι του Τσίτου και και τρεις βολές του Σβεστονώφ με σκορ 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Clerks μπήκαν πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 2-9 προηγήθηκαν με σκορ 13-20. Οι Σβεστονώφ και Κωνσταντινόπουλος μείωσαν σε 17-20, αλλά το ημίχρονο τελείωσε με τρίποντο του Σκαντζή και δυο βολές του Ράνη για το 17-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι διαφορά άνοιξε κι άλλο με τους Clerks να τρέχουν στο ξεκίνημα ένα 2-10 υπέρ τους κάνοντας το 19-35. Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε το 21-35, ο Φερράρας απάντησε για το 21-37, ο Πέτροβας ευστόχησε σε μια βολή για το 22-37 και ο Ρίζας με τρίποντο έγραψε το 22-40. Με τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου και δυο βολές του Σβεστονώφ μείωσαν τα Σφυριά σε 27-40, ο Σκαντζής ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-43 και ο Κωνσταντινόπουλος απάντησε άμεσα για το 30-43. Με πέντε εύστοχες βολές οι Clerks έκαναν το 30-48, ο Πέτροβας με γκολ-φάουλ έκανε το 33-48, με τρεις ακόμη βολές οι Clerks έκαναν το 33-51, και ο Κωνσταντινόπουλος στην εκπνοή σούταρε από το κέντρο για να νικήσει το χρονόμετρο και να κάνει το 36-51.

Τα Σφυριά αρνούμενα να παραδώσουν τα όπλα επιχείρησαν μια επική ανατροπή. Ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με 10-0 σερί για να φέρουν το ματς στους 5 πόντους και το 46-51, ο Ρίζας ευστόχησε σε δυο βολές για να κάνει το 46-53, ενώ για τα Σφυριά Τσίτος από κοντά και Κωλέτσης με τρίποντο έκαναν το 51-53. Ο Σκαντζής έκανε το 51-55 και ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο έκανε το 54-55. Ο Σκαντζής απάντησε με τρίποντο και ο Ρίζας ευστόχησε σε δίποντο για το 54-60. Ο Κωλέτσης με καλάθι από κοντά και με τρίποντο έφερε το ματς και πάλι στον πόντο με σκορ 59-60. Ο Σκαντζής με μια βολή έκανε το 59-61, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα τα Σφυριά δεν κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη, με τον Κωνσταντινόπουλος να είναι άτυχος και να αστοχεί σε μακρινό σουτ από τα 12 μέτρα.