20.8%
41.7%
50.0%
18.8%

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Rising, Σφυριά και Goodfellas διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη με 49-60. Στο πρώτο ημίχρονο, τα Σφυριά είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα του αγώνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Goodfellas έπιασαν εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν το ροζ φύλλο, με το οποίο επέστρεψαν στα χαμόγελα και στο 3-1 στη βαθμολογία του Β’ Ομίλου της κατηγορίας.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Κοτσαμπάς (2-0), ο Κοιλιάδης ισοφάρισε σε 2-2, οι Κοτσαμπάς, Κωνσταντινόπουλος και Καραβάς πέτυχαν το 7-2, οι Παπαδήμας, Χαντζάκος απάντησαν για το 7-8, ο Κοτσαμπάς με μια βολή έκανε το 8-8, ο Καλογεράς το 8-10 και ο Φράγκος από κοντά το 10-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Γουνελάς σκόραρε για το 10-12, ο Πέτροβας με «καλάθι και φάουλ» έκανε το 13-12, ο Μπακόπουλος απάντησε για το 13-14, ακολούθησε σερί 7-0 από Τσίτο, Νταλάκα και Καραβά για το 20-14, ο Καλογεράς το 20-16, ο Πέτροβας από μέση απόσταση το 22-16, ο Μπακόπουλος έκανε το 22-18, οι Καραβάς, Κοτσαμπάς το 26-18, ξανά ο Μπακόπουλος για το 26-20, ο Κοτσαμπάς με 2/2 βολές το 28-20 και οι Καλογεράς, Καλλιτσάντσης και Παπαδήμας μείωσαν στον πόντο (28-27) πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να είναι συνεχώς ντέρμπι. Ο Κοιλιάδης με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 28-30, ο Τσίτος με μια βολή μείωσε σε 29-30, ο Καλλιτσάντσης από μέση απόσταση το 29-32, ακολούθησε σερί 7-0 από Κωνσταντινόπουλο και Κοτσαμπά για το 36-32, οι Καλογεράς, Μπακόπουλος, Χαντζάκος με σερί 0-11 έκαναν το 36-43, οι Κοτσαμπάς και Κωνσταντινόπουλος απάντησαν για το 40-43 και ο Καλλιτσάντσης με νέο καλάθι το 40-45, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Χαντζάκος σκόραρε για το 40-47, ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο έκανε το 43-47, ακολούθησε σερί 0-7 από Μπακόπουλο και Καλογερά για το 43-54, νέο τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου για το 46-54, οι Μπακόπουλος, Σταχίκας το 46-60 και ο Πέτροβας με 3 βολές μείωσε σε 49-60, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Παύλος Καλογεράς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπακόπουλος και Χαντζάκος. Από τα Σφυριά, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κωνσταντινόπουλος και Κοτσαμπάς.