4.8%
35.7%
43.8%
16.7%

Το πρώτο τους ροζ φύλλο στη φετινή Rising πήραν οι LAPD, καθώς κέρδισαν τα Σφυριά, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το ημίχρονο, με τους παίχτες του Στέφανου Ζαπαντιώτη να πατούν γκάζι όμως στο δεύτερο και να παίρνουν τη νίκη με το ευρύ 53-33. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Προύτζας με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι LAPD μπήκαν πιο δυνατά και πήραν μια μικρή διαφορά, κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα. Προύτζας και Μητκάκης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, 4-3 με γκολ φάουλ ο Μαμάκος, 11-3 με 7-0 σερί οι Πολυχρονόπουλος, Μητρόπουλος και Μητκάκης, 11-6 οι Μακρής και Σβεστονώφ και 13-6 από τον Προύτζα για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Σφυριά ανέβηκαν επιθετικά και αμυντικά, έφτασαν μέχρι και την ισοφάριση, όμως σε εκείνο το σημείο οι LAPD έδειξαν χαρακτήρα και πήραν ξανά τα ηνία του ματς. Κωλέτσης, Πέτροβας και Μαμάκος ισοφάρισαν σε 13-13, 17-13 οι Κεαλόγλου και Μίγκος, 17-15 οι Μακρής και Σβεστονώφ και 19-15 ο Πολυχρονόπουλος για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι LAPD έτρεξαν το γήπεδο, κούρασαν τον αντίπαλο και πήραν ξανά μια διαφορά τριών κατοχών. Ο Σβεστονώφ μείωσε σε 19-17, 22-17 ο Μάλης, 22-19 ο Πέτροβας, 28-19 οι Μητρόπουλος και Μητκάκης, 28-21 ο Μαμάκος, 31-21 ο Μητρόπουλος ξανά, 31-23 ο Πέτροβας και 32-23 με μια βολή του Μητκάκη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι LAPD συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και να τρέχουν το γήπεδο, ξεφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμη πιο πολύ στο σκορ. Ο Κωλέτσης μείωσε σε 32-26, 37-26 ο Προύτζας, 37-28 ο Πέτροβας, 43-28 με 6-0 των Προύτζα και Κεαλόγλου, 43-31 ο Πέτροβας, 47-31 οι Κεαλόγλου και Μητρόπουλος, 47-33 ο Κωλέτσης και από ένα καλάθι οι Ζαΐμης, Μίγκος και Αρζουμανίδης για το τελικό 53-33 του παιχνιδιού.

Για τους LAPD, πέρα από τον Προύτζα, ξεχώρισαν επίσης οι Μητκάκης και Μητρόπουλος. Για τα Σφυριά σε καλό βράδυ βρέθηκαν οι Μαμάκος και Πέτροβας.