20.0%
45.0%
24.2%
23.5%

Με ένα φοβερό ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο, οι Los Mambas κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο απέναντι στα Σφυριά, με το τελικό 46-49 στα πλαίσια της φάσης των 16 για την 4η κατηγορία του Summer. Τα Σφυριά βρέθηκαν να προηγούνται με 11 πόντους στο ημίχρονο, όμως με ένα απίστευτο αμυντικά αλλά και επιθετικά 3ο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 2-21 για την ομάδα του coach Βούτυρα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο παιχνίδι. Τα Σφυριά, στην τελευταία περίοδο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν μέχρι και τον πόντο, όμως οι Los Mambas διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν και έτσι πήραν το εισιτήριο για τους 8 του θεσμού και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο τους από το παιχνίδι της Άμιλλας Περιστερίου με τους Paranormal Inactivity.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Σφυριά να ανοίγουν το σκορ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Κοτσαμπά για το αρχικό 2-0, ενώ οι Los Mambas θα ανοίξουν λογαριασμό με τρίποντο του Ζουγανέλη και 3 δίποντα των Φεργαδιώτη και Καραμήτρο για το 2-9 της ομάδας τους. Στη συνέχεια, τα Σφυριά θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα, έπειτα από 3 δίποντα και βολή του Κοτσαμπά, αλλά και δίποντο του Πέτροβα Σ., για να κλείσουν παράλληλα και το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το σκορ να γίνεται 11-9 για την ομάδα του Σαμέρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Σφυριά θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 4 πόντους με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Σταματίου για το 13-9, ο Παγάνης με 2/2 βολές θα μειώσει στην κατοχή και το 13-11, ενώ 3 ακόμα δίποντα των Πέτροβα Σ., Πέτροβα Κ. και Σταματίου, θα διαμορφώσουν το 19-11 για την ομάδα των Σφυριών. Στη συνέχεια, ο Τσομπάνογλου θα μειώσει με τρίποντο στο 19-14, ο Κοτσαμπάς με νέο δίποντο θα γράψει το 21-14 για τα Σφυριά, ενώ ο Καπερώνης με δίποντο αιφνιδιασμού, θα απαντήσει και θα μειώσει στο 21-16 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τα Σφυριά με διψήφιο προβάδισμα, αφού ο Σταματίου με τρίποντο και ο Κωλέτσης με βολή και δίποντο, έκλεισαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 27-16 για την ομάδα τους.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Los Mambas θα παρουσιάσουν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και με ένα τρομερό σερί 0-18 (!) θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο ματς, έπειτα από 4 τρίποντα (2 του Τσομπάνογλου και από 1 των Σιγάλα και Παγάνη), 2 δίποντα από τους Φεργαδιώτη και Σιγάλα, αλλά και 2/4 βολές των Μπούλη και Παγάνη για το 27-34 της αναμέτρησης. Με βολή του Κουρή, τα Σφυριά θα ξεκολλήσουν προσωρινά για να μειώσουν σε 28-34, αφού ο Μπούλης με τρίποντο αυτή τη φορά, άνοιξε τη διαφορά για τους Los Mambas στο +9 και το 28-37 του παιχνιδιού. Το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Κωλέτσης, με το σκορ να πηγαίνει στο 29-37 για τους Los Mambas.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Σφυριά θα μειώσουν με δίποντο του Μαμάκου και 2/2 βολές από τον Κοτσαμπά θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 33-37, ενώ ο Φεργαδιώτης με τρίποντο και δίποντο, θα στείλει το παιχνίδι ξανά στους 9 πόντους για το 33-42 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, τα Σφυριά θα ροκανίσουν το ματς με 2 δίποντα των Κοτσαμπά και Μαμάκο, αλλά και τρίποντο του πρώτου για το 40-42, ο Καραμήτρος με 2/2 βολές έκανε το 40-44, ενώ ο Κοτσαμπάς με δική του βολή, θα μειώσει στους 3 και το 41-44. Με τον ίδιο τρόπο, ο Καραμήτρος θα γράψει το 41-45, ενώ ο Σταματίου με ένα δύσκολο σουτ 3 πόντων, θα μειώσει στον πόντο και το 44-45, με 1:40 να απομένει για το φινάλε. Εκεί, ο Παγάνης με δίποντο και βολή έκανε το 44-48, ενώ ο Κουρής με 2 δικές του βολές, μείωσε στο 46-48 του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με δική του βολη ο Σιγάλας, με το ματς να κλείνει στο 46-49.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Θανάσης Φεργαδιώτης ο οποίος σημείωσε 9 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσομπάνογλου και Καραμήτρος, ενώ από τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Σταματίου και Μαμάκος.