16.1%
50.0%
26.1%
0.0%

Η αναμέτρηση μεταξύ των Σφυριών με τους Petralona B.C. είχε ξεκάθαρο αποτέλεσμα από πολύ νωρίς καθώς τα Σφυριά είχαν minimum προβάδισμα 5 πόντων από την αρχή του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στη λήξη και το 55-30.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιακουμή να βρίσκει σκορ για δύο. Σερί 9-0 έτρεξαν αμέσως τα Σφυριά ως απάντηση με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Μαμάκου, ένα δίποντο του Πέτροβα και ένα τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου. Με δύο βολές του Καταραχιά Θ. και ένα ακόμη δίποντο του Γιακουμή έκλεισαν οι Petralona B.C. την πρώτη περίοδο στο 9-6.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τα Σφυριά να τρέχουν άλλο ένα σερί 9-0.  Πρωταγωνιστής ήταν ο Σβεστονώφ ο οποίος πέτυχε έξι πόντους, με τον Κωνσταντινόπουλο να συμπληρώνει ένα δίποντο για το 1-6. Ο  Καταραχιάς Θ. και ο Πολυκανδριώτης με δύο δίποντα μείωσαν στο -8 αλλά ο Πέτροβας με μία βολή και ο Τσίτος με ένα δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο συν 11. Με δίποντο του Πλατή απάντησαν πάλι τα Petralona B.C.  αλλά ο Πέτροβας είπε την τελευταία λέξη στη δεύτερη περίοδο με τον ίδιο τρόπο για το 23-12.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Petralona B.C. να σκοράρουν με βολή του Γιακουμή και ένα δίποντο του Καταραχιά Θ. μειώνοντας έτσι τη διαφορά στο -6. Το καλάθι και φάουλ του Πέτροβα ήρθε για να κάνει διψήφια πάλι τη διαφορά. Ο Καταραχιάς Θ. απάντησε με δίποντο όμως ο Τσίτος με τέσσερις προσωπικούς πόντους δεν άφησε τα Petralona B.C. να κάνουν την ανατροπή. Μια βολή του Ευθυμιάδη δεν άλλαξε δραματικά τα πράγματα καθώς ο Κωνσταντινόπουλος πέτυχε τρίποντο. Ο Ευθυμιάδης διαμόρφωσε το τελικό σκόρ της περιόδου στο 34-23.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος στο ματς με τον Πολυκανδριώτη να πετυχαίνει δίποντο για τους Petralona B.C. . Τα Σφυριά σε εκείνο το σημείο ξεκίνησαν την αντεπίθεση που γκρέμισε κάθε ελπίδα για ανατροπή των Petralona B.C. . Με ένα σερί 18-0 με τον Μαμάκο να πετυχαίνει τέσσερις πόντους, τον Κωνσταντινόπουλο 5, τον Πέτροβα άλλους τέσσερις και να συμπληρώνει ο Σβεστονώφ, τα Σφυριά έκαναν το 52-25. Τα Petralona B.C. φαινόταν να μη βρίσκουν καμία λύση ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Το μόνο που κατάφεραν μετά από αυτό ήταν να πετύχουν πέντε πόντους με ένα καλάθι και φάουλ του Πλατή και ένα δίποντο του Καταραχιά Αλέξη ο οποίος πέρασε τότε στο ματς. Με ένα απίθανο τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου, πετώντας απο χαμηλά την μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο,  τα Σφυριά διαμόρφωσαν το τελικό 55-30.

MVP του ματς δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κωνσταντινόπουλο ο οποίος πέτυχε triple double με 18 πόντους ,10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα σημαντική ήταν και η βοήθεια Πέτροβα με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία τάπα για τους Petralona B.C. Ο Καταραχιάς Θ. με 8 πόντους 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιακουμής με πέντε πόντους, 9 ριμπάουντ και μία τάπα ξεχώρισαν χωρίς όμως να καταφέρουν να βοηθήσουν την ομάδα τους για να πάρει την πολυπόθητη νίκη.