24.1%
41.2%
45.5%
8.3%

Ο Αστέρας Ευελπίδων πατώντας γκαζι στη τρίτη περίοδο πήρε νίκη κόντρα στα Σφυριά με 60-46 σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες είχαν πάρα πολλά λάθη. MVP του αγώνα ήταν ο Σπύρος Λάκουρας με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο ο Αστέρας ήταν αρκετά χαλαρός, δεν έτρεξε, ούτε πίεσε ως συνήθως, αλλά σε αυτό ίσως και να έπαιξε το ρόλο του το καλό διάβασμα που είχε κάνει ο Σαμέρας. Το 2-0 έγινε από τον Ανδρεόπουλο, ο Καραβάς ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησε ένα 7-0 από τον Λάκουρα για το 9-2. Μείωσε σε 9-4 ο Παντελής και με μια βολή ο Φραγκίστας σημείωσε το 10-4. Στους 4 έριξε ο Κωνσταντινόπουλος (10-6), για να έρθει ο Μαγκώνης λίγο αργότερα και να σημειώσει το τελικό 12-6 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Λαμπρόπουλος κάλεσε time out σχετικά νωρίς για να ξυπνήσει την ομάδα του, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε, τουλάχιστον όχι σε αυτή τη περίοδο. Σε 12-9 μείωσε ο Παντελής, ο Πάντος έβαλε μια βολή για το 13-9 και ο Τσίτος μείωσε στο καλάθι (13-11). Λύση από τον Ψαράκη με το 15-11, για να έρθει ένα 0-4 από Παντελή και Κωνσταντινόπουλο για το 15-15. 17-15 από τον Τσιτσιπή και 17-16 από τον Παντελή. Ξανά καλάθι ο Ψαράκης για το 19-16 και ισοφάρισε με τρίποντο ο Κωνσταντινόπουλος (19-19). Αυτό το τρίποντο το απάντησε ο Τσαουρδάς που μας έδωσε και το τελικό 22-19 του ημιχρόνου.

Στο ημίχρονο ο Λαμπρόπουλος γκαζωσε ακόμη περισσότερο τους παίχτες του και αυτή τη φορά οι φωνές έπιασαν τόπο. Μπήκαν στη τρίτη περίοδο αποφασισμένοι να καθαρισουν το ματς οι παίχτες τους Αστέρα και τελικώς τα κατάφεραν. Ένα 6-0 από Λάκουρα και τους Μαγκώνη Βασίλη και Θανάση πήγε το σκορ στο 28-19. Μείωσε σε 28-22 ο Παντελής και ήρθε άλλο ένα 6-0 από τους ίδιους παίχτες με πριν για το 34-22. Σε 34-24 μείωσε ο Καραβάς και ακολούθησε ένα 14-0 από τους Ψαράκη, Λάκουρα, Μαγκώνη Θανάση, Μαγκώνη Βασίλη και Τσιτσιπή για να πάει το σκορ στο 48-24. Το τελικό σκορ της περιόδου ήταν το 48-29 και γράφτηκε από τους Τσουκα και Κωνσταντινόπουλο.

Στη τελευταία περίοδο ο ρυθμός είχε χαλαρωσει και από τις δύο πλευρές, με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί από το προηγούμενο δεκάλεπτο. Ο Λάκουρας σημείωσε το 50-29, ο Καραβάς απάντησε για το 50-31 και ήρθε ένα 4-0 από Ψαράκη και Λάκουρα για το 54-31. Σε 54-34 μείωσε ο Τσουκας και ακολούθησε ακόμη ένα 4-0 από Λάκουρα και Ανδρεόπουλο για το 58-34. Χατζής, Σιαμαντάς και Τσίτος έτρεξαν ένα 0-10 και μειωσαν σε 58-44, για να έρθουν οι Ανδρεόπουλος και Καραβάς να βάλουν από ένα καλάθι για κάθε ομάδα και να μας δώσουν το τελικό 60-46.

Πέρα από τον Λάκουρα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Ψαράκης και Μαγκώνης Θανάσης για τον Αστέρα Ευελπίδων. Για τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Παντελής και Κωνσταντινόπουλος.