16.0%
52.4%
38.9%
5.3%

Οι Ατάλαντοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας τα Σφυριά με 52-56 σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Ντάλλας με 16 πόντους, 23 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έκαναν πάρα πολύ κακό ξεκίνημα, όμως όταν μπήκε το πρώτο καλαθι το ματς πήρε φωτιά. Ο Καραβάς άνοιξε λογαριασμό στο ματς, ο Ντάλλας μείωσε σε 2-1, 6-1 με δύο καλάθια του Αναστασόπουλου, 6-3 από τον Λουκά και 8-3 από τον Σαρλάνη. Δύο βολές του Λουκά για το 8-5, 11-5 με τρίποντο ο Σαρλάνης και 11-7 από τον Κτενίδη. Καλάθι ξανά από τον Σαρλάνη για το 13-7, 13-9 από τον από τον Βλάχο και 15-9 από τον Καμπά. Ντάλλας, Βλάχος και Κυριαθόπουλος μείωσαν σε 15-14, ο Καραβάς ανέβασε το σκορ στο 17-14 και ο Κουφός μείωσε στο τελικό 17-16 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να είναι ισορροπημένο, μς τους Ατάλαντους να πατουν λίγο καλύτερα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και να παίρνουν προβάδισμα και ψυχολογία. Καλάθι του Κυριαθόπουλου για το 17-18, 19-18 από τον Γεωργιάδη, απάντηση του Νίκου Βλάχου για το 19-20, και 6-0 από τα Σφυριά με τους Γεωργιάδη, Πέτροβα και Καμπά για το 25-20. Ντάλλας και Λουκά έβαλαν από ένα καλάθι για το 25-24, ο Σαρλάνης έγραψε με τρίποντο το 28-24 και 0-8 από τους Ατάλαντους με τους Ντάλλα, Λουκά και Κτενίδη για το τελικό 28-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Σφυριά έκαναν την αντεπίθεση τους, πήραν το προβάδισμα και μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού. Γεωργιάδης και Καραβάς έβαλαν 5 πόντους για το 33-32, 33-38 από τους Κτενίδη, Κουφό και Ντάλλα και 38-38 από τους Καραβά και Πέτροβα. Ο Λουκά έβαλε μπροστά τους Ατάλαντους γράφοντας το 38-40, όμως τα Σφυριά έκαναν ένα run με 6-0 από τους Σαρλάνη, Πέτροβα και Καμπά, για να πάρουν προβάδισμα με 44-40 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Ατάλαντοι φάνηκαν πιο ψυχραιμοι και παθιασμένοι, πήραν προβάδισμα και με την ευστοχία στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων καθάρισαν και τη νίκη. Ντάλλας, Κουφός και Πλυταριάς έκαναν το 44-47, 46-47 από τον Πέτροβα και 46-52 από τους Λουκά και Ντάλλα. Γεωργιάδης και Αναστασόπουλος μείωσαν σε 50-52, ο Λουκά έβαλε 2/2 βολές για το 50-54 και ο Αναστασόπουλος απάντησε γρήγορα με καλάθι για το 52-54 με 20″ να μένουν. Πίεση σε όλο το γήπεδο τα Σφυριά, έκλεψαν και κέρδισαν φάουλ, όμως καμία από τις βολές δεν ήταν εύστοχη και στη συνέχεια είχαμε jumpball στο ριμπάουντ, με το βελάκι να δείχνει Ατάλαντους με 6″ για λήξη. Ο Λουκά πήρε την μπάλα από την επαναφορά, πήγε ξανά για βολές και έγραψε και τις δύο, για να καθαρίσει το ματς και να γράψει το τελικό 52-56 του αγώνα.

Για τους Ατάλαντους, πέρα από τον Ντάλλα, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Λουκά. Για τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Σαρλάνης και Γεωργιάδης.