23.8%
63.6%
37.8%
12.5%

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό οι Touvlakers επικράτησαν 57-54 των Σφυριών. Τι κι αν βρέθηκαν μέχρι και 19 πόντους πίσω; Οι Touvlakers έκαναν ένα καταπληκτικό comeback με πρωταγωνιστές τους Γιαννουλάκη, Μαρίνο και Κοσκέρα.

Σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου τα Σφυριά ήταν ανώτερα. Με έναν καταπληκτικό Κωνσταντινόπουλο (24 π. , 11 ρ. , 5 ασ. , 5 κλ. ) να σκοράρει , να σερβίρει στους συμπαίκτες του και να κλέβει. Δύο τρίποντα πέτυχε και ο Γεωργιάδης ( 14 π. , 9 ρ. ) , από ενα καλάθι Σιαμαντάς και Τσούκας. Για να διαμορφωθεί το τελικό 17-3 υπέρ των σφυριών σκόραραν Κοσκέρας ( 15 π. , 10 ρ. . 4 ασ.) και Καμηνάρης για τους Touvlakers.

Στην δεύτερη περίοδο οι Touvlakers ανέβασαν στροφές με κυριότερους εκφραστές των προσπαθειών τους των Κοσκέρα και τον Γιαννουλάκη ( 12 π. , 10 ρ. ) . Για τα Σφυριά οι προσπάθειες μοιράστηκαν στην 2η περίοδο και οι 10 πόντοι τους προήλθαν από Κωνσταντινόπουλο , Πέτροβα ( 6 π. , 15 ρ.) , Σιαμαντά και Σαμέρα. Το ημίχρονο  βρήκε τις ομάδες στο 27-15 υπέρ των Σφυριών.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου διαμορφώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με εύστοχη βολή του Κωνσταντινόπουλου, 18-37.  Από εκεί και πέρα οι Touvlakers έδειξαν να αφυπνίζονται και με ένα σερί 13-0 δια χειρός Κοσκέρα και Γιαννουλάκη βρέθηκαν σε απόσταση μόλις 6 πόντων λίγα λεπτά πριν την λήξη της 3ης περιόδου. Δύο τρίποντα του Κωνσταντινόπουλου και ένα καλάθι του Αγκουριδάκη ( 2 π. , 8 ρ. ) και η περίοδος ολοκληρώθηκε ως Σφυριά – Touvlakers 43-33.

Τελευταία περίοδος, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά , τα Σφυριά για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη , οι δε Touvlakers για να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή. Μέχρι το 5ο λεπτό οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ και η διαφορά κυμάνθηκε από 8 μέχρι 13 πόντους. Μετά το 35΄ όμως οι Touvlakers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και ξεκίνησαν την αντεπίθεση για την νίκη.
Τελευταία φορά που σκόραραν τα Σφυριά ήταν για το 44-54, ύστερα οι Touvlakers κάνουν ένα 13-0 με τον Μητσόπουλος να πετυχαίνει 5 πόντους  , 5 πόντοι από τον Μαρίνο και 3 πόντοι από τον Ρίκο για το τελικό 57-54.

Οι Touvlakers κέρδισαν το ροζ φύλλο με μεγάλη ανατροπή , θα πρέπει ωστόσο να τους προβληματίσει το πολύ κακό ξεκίνημα που θα μπορούσε να είχε στοιχίσει. Από την άλλη τα Σφυριά , για δεύτερη φορά φέτος, παίζουν εξαιρετικά για 35 λεπτά και στο τέλος ξεμένουν από ιδέες , ενέργεια και καθαρό μυαλό.