27.0%
45.0%
28.9%
17.2%

Στη δεύτερη αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Rising League, τα Σφυριά αντιμετώπισαν τους Buzzer Beeres σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 περίπου λεπτά, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Τελικά τα Σφυριά με ένα τρομερό φινάλε κατάφεραν να επικρατήσουν με 57-46 και να κάνουν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, ισοβαθμώντας πλέον με τους Βuzzer Βeeres με ρεκόρ 1-1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Σφυριά ξεκίνησαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και τρομερή συνέπεια στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με διψήφια διαφορά πόντων (17-7) με το τέλος του δεκαλέπτου. Χαρακτηριστικό είναι ότι πήραν σκορ από πέντε διαφορετικούς παίκτες, με τον Μπακόλα να σημειώνει τους 7 από τους 17 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι Buzzer Beeres ισορρόπησαν τον αγώνα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τους Οικονόμου και Κιτσούλη, ενώ ταυτόχρονα περιόρισαν και τα λάθη τους στην άμυνα με αποτέλεσμα να πετύχουν ένα επιμέρους 10-15 και να μειώσουν τη διαφορά στο μισό με τη λήξη του ημιχρόνου (27-22). Από την άλλη τα Σφυριά δυσκολεύτηκαν επιθετικά και βρήκαν κάποιες περιορισμένες λύσεις με τον Καραβά στην αρχή του δεκαλέπτου και τον Καμπά στο τέλος του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Buzzer Beeres έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 8 πόντους και αντίστοιχα διατήρησαν την επίθεσή τους στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη περίοδο, καταφέρνοντας να πετύχουν καλάθια με 6 διαφορετικούς σκόρερ. Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσουν πλήρως το παιχνίδι και να προηγηθούν με 35-37 με τη λήξη του δεκαλέπτου, δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στην τέταρτη περίοδο.

Στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο του παιχνιδιού τα Σφυριά ξαναβρήκαν τον καλό τους εαυτό στην επίθεση και πέτυχαν 4 παραπάνω πόντους απ’ ότι στις δύο προηγούμενες περιόδους μαζί. Στον αντίποδα οι Buzzer Beeres το μόνο που είχαν να επιδείξουν επιθετικά ήταν ο Οικονόμου, ο οποίος σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο (9), γεγονός που όπως ήταν φυσικό δεν τους αρκούσε προκειμένου να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Το σκορ ήταν κοντά μέχρι και το 50-46, περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στα Σφυριά, που έτρεξαν ένα σερί 7-0 με τους Καμπά, Μακρή και Κωνσταντινόπουλο να σκοράρουν κατά σειρά και να δίνουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα τους, με 57-46.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντινόπουλος με 13π.(3) και ο Σιαμαντάς με 11π. (3), ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Οικονόμου με 17π. (1). Στα ριμπάουντ ξεχώρισαν με 10 οι Μπακόλας και Metjon, ενώ πρώτος σε ασίστ ήταν και πάλι ο Κωνσταντινόπουλος με 6.