22.6%
55.6%
31.8%
17.4%

Ροζ φύλλο σε ενα πολύ ισορροπημένο ματς κατάφεραν να πάρουν οι Printfair κόντρα στα Σφυριά, με τον Γιακουμή να σημειώνει το τελικό 50-48 με buzzer beater στην παράταση! MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξης Καταραχιάς με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το ματς θα μείνει χαμηλά, αφού και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη προσοχή στην άμυνα τους. Ο Γεωργιάδης ξεκίνησε με τρίποντο το ματς, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από τους double trouble, Αλέξη και Θανάση Καταραχιά για το 7-3. Απαντηση με 0-7 έδωσαν και τα Σφυριά, με τους Νταλάκα, Σαμέρα και Σαρλάνη να σημειώνουν το τελικό 7-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Printfair πάτησαν πολύ καλύτερα στο παρκέ, έσβησαν επιθετικά τα Σφυριά και κατάφερα να πάρουν κεφάλι στο σκορ για να μπουν αποδυτήρια με καλή ψυχολογία. Καταραχιάς, Γιακουμής, Κρητικός και Ευθυμιάδης έτρεξαν ένα 11-0 για να κάνουν το 18-10, με τον Μπακόλα να σταματάει αυτό το σερί σημειώνοντας το 18-12. Τρίποντο του Φασόλη και μια βολή του Παπαδόπουλου για το 22-12, για να βάλει ένα καλάθι ο Σαρλάνης λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και να σημειώσει το τελικό 22-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Printfair μπήκαν το ίδιο δυναμικά με το δεύτερο, όμως τα Σφυριά έδωσαν απάντηση με ένα μικρό σερί και μάζεψαν κάπως το σκορ. Καταραχιάς και Γιακουμής ανέβασαν σε 28-14, για να απαντήσουν τα Σφυριά με Γεωργιάδη και Καραβά για το 28-18. Δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Αλεξόπουλο για το 32-18, για να έρθει ένα 0-7 για τα Σφυριά από τους Σαρλάνη και Τσούκα για το 32-25. Το τελικό 34-25 της περιόδου το έγραψε ο Καταραχιάς.

Τέταρτο δεκάλεπτο και ενώ οι Printfair έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς, τα Σφυριά έκαναν ένα μπαμ στο τέλος και το έστειλαν παράταση. Ο Κρητικός σημείωσε το 36-25, ο Πέτροβας έβαλε γκολ φάουλ για το 36-28 και 38-28 από τον Ευθυμιάδη. Καλάθι του Μπακόλα για το 38-30, 40-30 από τον Γιακουμή και 40-32 από Σαρλάνη. Στη συνέχεια ο Καταραχιάς έβαλε μια βολή με περίπου 2 λεπτά στο ρολόι για το 41-32, για να αρχίσει το ξέσπασμα των Σφυριών με δράστες τους Σαρλάνη, Νταλάκα, Μπακόλα και Καραβά για να ισοφαρίσουν σε 41-41 με 24″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση οι Printfair δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ κι έτσι το ματς πήγε παράταση.

Στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει και με το σκορ να είναι ισόπαλο ξανά μέχρι την τελευταία επίθεση όλοι νομίζαμε ότι το ματς θα πάει σε δεύτερη παράταση, ο Γιακουμής όμως δεν είχε την ίδια άποψη. Καταραχιάς και Παπαδέας ξεκίνησαν με 4-0 για το 45-41, ο Μπακόλας έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για να ισοφαρίσει σε 45-45 και ο Καταραχιάς με μια βολή έκανε το 46-45. Με 52″ να μένουν ο Νταλάκας με τρίποντο έβαλε μπροστά τα Σφυριά (46-48) , για να έρθει απάντηση στην αμέσως επόμενη επίθεση από τον Καταραχιά για το 48-48. Επίθεση για τα Σφυριά με 39″ να μένουν. Οι συμπαίκτες του Σαμέρα θα ψάξουν λύση μέσα από τα 6,75 αλλά δεν θα βρουν σκορ κι έτσι η τελευταία επίθεση θα είναι ξανά για τους Printfair. Αυτήν τη φορά επιχειρούν μακρινό σουτ, το οποίο βρίσκει σίδερο αλλά ο Αλεξόπουλος ως από μηχανής Θεός θα μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ και θα δώσει την ασίστ στον Γιακουμή ο οποίος με κρύο αίμα θα ευστοχήσει και θα δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 50-48.

Για τους νικητές, πέρα από τον Αλέξη Καταραχιά, πολύ καλό ματς έκαναν και ο Γιακουμής. Από τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Μπακολας και Σαρλανης.