0%
0%
0%
0%

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τα Σφυριά με 42-40 για να παραμείνει αήττητος στον όμιλο, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή του με άστοχο τρίποντο νίκης για τα Σφυριά.

Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για τους νικητές από τον Αναστασίνη, για να ισοφαρίσει ο Κωνσταντινόπουλος. Ο Ντασκας έβαλε την ομάδα του μπροστά με ένα ακόμα τρίποντο, για να ισοφαρίσει και πάλι ο Τηλιγαδας. Με τον Ντάσκα ο Γ.Α.Σ.Τ. πήγε στο 12-9, ο Κωνσταντινόπουλος έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσα, για να κλείσει ο Διαμαντόπουλος το δεκάλεπτο στο 14-12. Στη 2η περίοδο ο Διαμαντόπουλος με τον Μουζουρακη και τον Ντασκα ήταν που σκόραραν για το 22-12 της ομάδας τους, με τον Μακρη να απαντά για τα Σφυριά. Ο Αδαμαντίδης έφερε την ομάδα του ξανά στους 10, 25-15, αλλά ο Σαμερας με τον Τηλιγαδα απάντησαν για το 25-22, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κοντεκακη. Στην επανάληψη ο Μακρης μείωσε σε 27-25, με τον Διαμαντόπουλο και τον Κοντεκάκη να απαντούν για το 32-25. Ο Καραβας μείωσε, με τον Διαμαντόπουλο να γράφει το 34-27 για να έρθει ο Σαμερας με τρίποντο για το 34-30. Η περίοδος έκλεισε από τον Σακαριδη στο 36-30 και ο Διαμαντόπουλος έγραψε το 38-30 για την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τηλιδαγας με τον Κωνσταντινόπουλο απάντησαν για το 38-35, πριν έρθει ο Κοντεκακης για το 40-35. Ο Καραβας ήταν που έφερε το ματς στο 40-38, με τον Ντασκα να γράφει στο τρίλεπτο το 42-38. Ο Γ.Α.Σ.Τ. δεν σκόραρε ξανά ως το τέλος, τα Σφυριά μείωσαν με τον Τηλιγαδα σε 42-40, και στην εκπνοή είχαν την ευκαιρία με τρίποντο να πάρουν τη νίκη, αλλά ήταν άστοχο και ο Γ.Α.Σ.Τ. έφυγε με το ροζ φύλλο.

Τα λάθη ήταν 15-11 στο ματς, τα κλεψίματα 5-8 και οι ασίστ 6-7. Στα ριμπάουντ η κατάσταση ήταν μοιρασμένη 48-45 με 10-13 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 4/18 τρίποντα και τα Σφυριά 9/40. Στα δίποντα ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε 32% και τα Σφυριά 24%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Ντάσκας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Τηλιγαδας είχε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Κωνσταντινόπουλος 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.