0%
0%
0%
0%

Τα Σφυριά κέρδισαν τους ΟΜΕΚΟ με 59-54 παρά τους 30 πόντους του Κονιανου, με τους νικητές να έχουν 5 παίκτες με πάνω από 7 πόντους και να φτάνουν τη διαφορά στους 20 πόντους στην 3η περίοδο, για να καταφέρουν να αντέξουν στην αντεπίθεση των ΟΜΕΚΟ στο 4ο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 και 3-6 για τους ΟΜΕΚΟ από τον Προκοπίου και τον Δευτερεο, για να φέρει ο δεύτερος την ομάδα του στο 4-9 λίγο μετά. Ο Ρουμπης απάντησε, με τον Πικουνη να σκοράρει για το 7-11, αλλά τα Σφυριά να προσπερνούν με τον Μακρη και τον Σαμερα στο 16-11 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρουμπης με τον Καραμαουνα έφεραν το ματς στο 23-11, για να σκοράρει ο Μπακολας για το 27-11 της ομάδας του. Οι ΟΜΕΚΟ απάντησαν με τον Κονιανο και τον Προκοπίου για το 27-20, αλλά ο Τηλιγαδας με τον Μαμακο έφεραν το ματς στο 33-20, για να κλείσει το ημίχρονο από Μαμακο και Μακρη στο 38-22. Στην επανάληψη ο Τηλιγαδας με τον Ρουμπη έφεραν τα Σφυριά στο 45-25 για να απαντήσει ο Κονιανος για το 45-30 και το 46-33 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μπακολα στο 48-34. Στην 4η περίοδο οι ΟΜΕΚΟ πλησίασαν με τον Κονιανο και τον Προκοίου ως το 48-42, για να απαντήσει ο Καραμαουνας για το 50-42. Ο Ρουμπης σκόραρε για το 52-44 των Σφυριών, με τον Κονιανο να μειώνει σε 52-48, αλλά τον Καραμαουνα και τον Τηλιγαδα να απαντούν για το 57-48 της ομάδας τους. Με τον Πικουνη και τον Κονιανο οι ΟΜΕΚΟ μείωσαν σε 57-52, για να κλείσει το ματς από τον δεύτερο και τον Καραμαουνα στο 59-54.

Τα λάθη ήταν 17-19 στο ματς, τα κλεψίματα 11-14 και οι ασίστ 14-8. Στα ριμπάουντ τα Σφυριά είχαν τον έλεγχο, 44-34 με 9-6 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 7/22 τρίποντα και τους ΟΜΕΚΟ 4/24. Στα δίποντα οι ΟΜΕΚΟ είχαν 44% και τα Σφυριά 33%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Καραμαουνας είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τηλιγαδας 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ρουμπης 10 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπακολας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαμακος 7 πόντους. Για τους ΟΜΕΚΟ ο Κονιανος είχε 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, ο Προκοπίου 9 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Δευτερεος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.