16.7%
66.7%
26.8%
22.2%

Σε δύσκολο βράδυ βρέθηκαν οι BC Abla απέναντι στους μαχητικότατους Τεμπελχανάδες , που ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο .Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα με τα πορτοκαλί κατάφερε να είναι συνεπής στην επίθεση ευστοχώντας  σε 35 πόντους μετά την ανάπαυλα χαρίζοντας τους το 14ο ροζ φύλλο. MVP της αναμέτρησης ο Σωτηρόπουλος με double double σε πόντους και ριμπάουντ με 15 και 11 αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι BC Abla ξεκίνησαν νωθρά σε αντίθεση  με τους Τεμπελχανάδες που είχαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. 0-2 άνοιξε το σκορ ο Σωτηρόπουλος, 9-0 σερί και 9-2 απο τους Λεμονιά ,Λεπίτκα και τρίποντο του Κωνσταντίνου, απάντηση του Αδάμου για το 9-4, δίποντο απο τον Κωνσταντινίδη και 11-4, δίποντο και εύστοχη βολή απο Σωτηρόπουλο και Μακρή για το 11-7 , καλάθι απο τον Γεωργιακάκη για το 13-7 και εύστοχο σούτ μέσης απόστασης του Σωτηρόπολου για το σκορ του 1ου δεκαλέπτου 13-9.

Στο ίδιο στύλ εκτυλίχθηκε και το 2ο δεκάλεπτο, με τον Κωνσταντίνου να ευστοχεί σε βολή για το 14-9, απάντηση απο τον Σωτηρόπουλο για το 14-11, δίποντο απο τον Κωνσταντίνου για το 16-11, 16-13 με δύο εύστοχες βολές του Μακρή, 18-13 απο τον Λεμονιά, 18-15 με βολές του Κατσάτσου, 20-15 με δίποντο του Κωνσταντινίδη και σκόρ ημιχρόνου 21-15 με εύστοχη βολή του Λεμονιά σε νεκρό χρόνο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι BC Abla πήραν τα πάνω τους και με ένα 0-7 σερί απο τους Μακρή Βάλβη και Αδάμο οι BC Abla πέρασαν μπροστά μετά απο πολύ ώρα με το σκορ να γίνεται 21-22. Την αιμμοραγία σταμάτησε ο Λεμονιάς για το 23-22, απάντηση του Μακρή και 23-24 με τους Τεμπελχανάδες να κάνουν ένα δικό του 5-0 σερί με εύστοχη βολή του Κωνσαντίνου και δύο καλάθια απο τους Λεπίτκα και Κωσταντινίδη. Εκεί το σκοράρισμα του τρίτου δεκαλέπτου τελείωσε για τους Τεμπαλχανάδες και οι BC Abla  με ένα 0-8 σερί με δύο βολές και ένα τρίποντο του Μακρή και ένα τρίποντο του Ορνεράκη διαμόρφωσαν το 28-32.

Το Τέταρτο δεκάλεπτο προμήνυε ντέρμπι όμως οι BC Abla κατάφεραν με “σούπερ” Αδάμο να είναι πολύ πιο εύστοχοι στην επίθεση. 29-32 με βολή του Κωνσαντίνου, 0-7 σερί δια χειρός Αδάμου με δύο βολές ένα δίποντο και ένα τρίποντο για το 29-39, απάντηση απο τον Κωνσταντίνου για το 31-39 με τους BC Abla να κάνουν ακόμα ένα σερί 0-5 με βολές  και δίποντο του Μακρή και μία εύστοχη βολή του Σωτηρόπουλου φτάνοντας την διαφορά για πρώτη φορά στους 13 πόντους με σκορ 31-44. Ακαριαία απάντηση με δύο τρίποντες βόμβες απο τους δύο “Κωνσταντιν” για το 37-44 δίνοντας μία τελευταία ανάσα στου Τεμπελχανάδες, 0-4 απο τους Μακρή και Σωτηρόπουλου για το 37-48, δύο εύστοχες βολές του Κωνσταντίνου για το 39-48, 39-49 με βολή του Βάλβη , βολή του Λεπίτκα και δίποντο του Παπαδόπουλου για το 42-49 με τον Αδάμο να ευστοχεί σε μία τελευταία βολή και να διαμορφώνει το τελικό σκορ 42-50.

Απο τους νικητές εκτός του Σωτηρόπουλου σε καλό βράδυ βρέθηκε ο Μακρής με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ απο τους Τεμπελχανάδες ο Κωνσταντινίδης ήταν ο πιο efficient παίκτης  με βάση το σύστημα αξιολόγησης με 9 πόντους και 13  συνολικά ριμπάουντ.