22.9%
50.0%
43.5%
14.3%

Συνέχεια στην εξαιρετική διαδρομή τους στο φετινό πρωτάθλημα έδωσαν οι Τουβλέηκερς, που επικράτησαν των μαχητικών Κομπάρσων με 60-52. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Κομπάρσοι πήραν μια διψήφια δισφορά (14-24), αλλά οι Τουβλέηκερς μείωσαν στον πόντο πριν την ανάπαυλα (25-26). Στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, πήραν το προβάδισμα και έδειξαν χαρακτήρα, χτιζοντας μια μικρή διαφορά και παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Λινάρδος άνοιξε το σκορ (0-2), οι Κοσκέρας και Μαρίνος πέτυχαν το 5-2, ο Κουταλάς από κοντά μείωσε σε 5-4, ξανά ο Κοσκέρας για το 7-4, ο Λινάρδος με τρίποντο ισοφάρισε (7-7), ο Αγκουριδάκης απάντησε για το 10-7, οι Κουταλάς και Γαβρέλας έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (10-11), ο Κοσκέρας έκανε το 12-11, ο Μηνδρινός Ιάκωβος το 12-13, ο Ρίζας με 2/2 βολές το 14-13 και ο Οικονόμου από μέση απόσταση το 14-15 στο τελείωμα της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Κομπάρσοι μπήκαν καλύτερα αλλά οι Τουβλέηκερς ισορρόπησαν αμέσως. Οι Κομπάρσοι ξεκίνησαν με σερί 0-9 από τους Λινάρδο, Οικονόμου, Αλβέρτη και Σταυρακόπουλο για το 14-24, οι Αγκουριδάκης και Κουράσης μείωσαν σε 20-24 με δύο τρίποντα, ο Λινάρδος ευστόχησε για το 20-26 και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι Ρίζας και Κοσκέρας μείωσαν στον πόντο (25-26).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι Γαβρέλας και Κουταλάς πέτυχαν το 25-30, ο Μαρίνος το 27-30, ο Λινάρδος με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 27-33, ακολούθησε σερί 8-0 των Μαρίνου και Κοσκέρα για το 35-33, ο Κουταλάς με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 35-36, ο Αγκουριδάκης σημείωσε το 37-36, ο Λινάρδος μια βολή ισοφάρισε σε 37-37, ο Κοσκέρας πέτυχε το 39-37, ο Κουταλάς το 39-40 και ξανά ο Αγκουριδάκης για το 41-40, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο παιχνίδι, με τους Τουβλέηκερς να δείχνουν χαρακτήρα και να παίρνουν τη νίκη. Ο Λειβαδάς με δίποντο έκανε το 43-40, ο Λινάρδος μείωσε σε 43-42, ο Αγκουριδάκης με τρίποντο έγραψε το 46-42, ο Οικονόμου μείωσε σε 46-44, ο Κοσκέρας έκανε το 48-44, ο Λινάρδος το 48-46, οι Θανάσης, Λειβαδάς και Μαρίνος το 54-46, ξανα οι Οικονόμου και Λινάρδος για το 54-50, ο Κοσκέρας με μια βολή σημείωσε το 55-50, ο Λινάρδος μείωσε στους τρεις (55-52) και ο Ρίζας με ένα δίποντο και τρεις βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 60-52.

MVP του ματς αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγκουριδάκης, που πέτυχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρίζας και Κοσκέρας. Από τους Κομπάρσους, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Λινάρδου και Κουταλά.