11.1%
23.1%
35.1%
22.2%

Σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη που κρίθηκε πραγματικά στην τελευταία φάση της παράτασης, οι Τουβλέηκερς ήταν εκείνοι που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με 57-55. Στο πρώτο μισό οι Μπάσχετοι μπήκαν πολύ ζεστά στο ματς, όμως το δεύτερο μισό ανήκε στους Τουβλέηκερς, οι οποίοι έδειξαν το μέταλλο της ομάδας τους και κατάφεραν να προσθέσουν ακόμη ένα ροζ φύλλο στην φετινή σεζόν. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Χατζηθάνος και Σομπόνης ξεκίνησαν το ματς με 0-4 το παιχνίδι για τους Μπάσχετους, ο Καρμοίρης μείωσε σε 2-4 για τους Τουβλέηκερς, 2-9 με 0-5 σερί από τους Χατζηθάνο και Σομπόνη ξανά, 4-9 ο Λειβαδάς, 4-14 ξανά από το ίδιο δίδυμο των Μπάσχετων, 6-14 ο Καρμοίρης, 6-16 ξανά ο Χατζηθάνος, 7-16 με μια βολή του Σταματόπουλου, 7-18 ο Χατζηθάνος, 9-18 από τον Κοσκέρα και καλάθι του Αποστολόπουλου για το τελοκο 9-20 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουμουνδουρέας έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια και μείωσε σε 13-20 για τους Τουβλέηκερς, ο Σομπόνης απάντησε με δίποντο για το 13-22, 16-22 από τον Νικολαΐδη, 16-26 με ένα καλάθι του Αποστολόπουλου και ένα του Λέτση, 18-26 ξανά ο Κουμουνδουρέας, 18-28 ο Καραγιώργης με drive, 20-28 με τους Καρμοίρη και Κουμουνδουρέαννα βάζουν από μια βολή ο καθένας, 20-30 ο Χατζηθάνος και νέο καλάθι του Καρμοίρη έπειτα από δικό του κλέψιμο για το τελικό 22-30 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Καρμοίρης έβαλε καλάθι και μείωσε σε 24-30, 24-32 ο Χατζηθάνος, 34-32 και προβάδισμα οι Τουβλέηκερς με 10-0 σερί από τους Μαρίνο και Κοσκέρα, 34-35 με τρίποντη απάντηση του Χατζηθάνου, 36-35 ξανά με καλάθι του Κοσκέρα, 36-37 ο Ντεμίρης, 39-37 με βολές του Μαρίνου, 39-39 από τον Χατζηθάνο και απάντηση του Χριστοδούλου για το τελικό 41-39 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φράγκος έβαλε καλάθι για να ισοφαρίσει σε 41-41, ο Σταματόπουλος απάντησε με δύο βολές για το 43-41, 43-42 από τον Αποστολόπουλο, 47-42 με 4 συνεχόμενους πόντους του Κοσκέρα, 47-46 με ένα καλάθι του Χατζηθάνου και ένα του Καραγιώργη, 49-46 με σουτ μέσης απόστασης από τον Καρμοίρη, 49-48 ο Χατζηθάνος, 52-48 με καλάθι και φάουλ του Κοσκέρα και 52-52 με δύο βολές του Καραγιώργη και ένα καλάθι του Σομπόνη με 12″ να μένουν στο παιχνίδι. Στην επόμενη επίθεση οι Τουβλέηκερς κέρδισαν βολές, όμως αστόχησαν και στις δύο με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Χατζηθάνος έδωσε προβάδισμα στους Μπάσχετους με σουτ τριών πόντων για το 52-55 με τους Τουβλέηκερς να απαντούν με 5-0 σερί των Καρμοίρη, Κουμουνδουρέα και Κοσκέρα με το τελευταίο καλάθι να μπαίνει 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να γράφεται με αυτόν τον τρόπο το τελικό 57-55 του παιχνιδιού.

Για τους Τουβλέηκερς, πέρα από τον Κοσκέρα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Καρμοίρης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Μπάσχετους ξεχώρισε ο Χατζηθάνος με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ.