29.5%
25.0%
22.0%
18.2%

Οι Τουβλέηκερς συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους, αφού επικράτησαν των Τεμπελχανάδων Β με το τελικό 70-36 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Rising League. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι Τουβλέηκερς κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά στο ματς, την οποία όλο και αύξαναν, με τους Τεμπελχανάδες να μην καταφέρνουν να βρίσκουν λύσεις στην άμυνά τους. Οι Τουβλέηκερς συνέχισαν με το 5ο ροζ φύλλο σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ οι Τεμπελχανάδες θα ψάξουν στο επόμενο ματς να βρουν την πρώτη τους νίκη για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Τεμπελχανάδες να ξεκινούν πολύ καλά το ματς με τρίποντο του Λεμονιά και δίποντο του Λεπίτκα, όμως οι Τουβλέηκερς θα βρουν ρυθμό και θα ανοίξουν λογαριασμό με ένα σερί 13-0 με 6 πόντους του Ρίζα, 4 του Κοσκέρα, 3 του Κουράση και 2 του Λειβαδά για να πάρουν το προβάδισμα στο ματς, σφραγίζοντας παράλληλα το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαρίνος με τρίποντο θα κάνει το 18-5, ο Ραΐζης με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει και θα μειώσει σε 18-8, ενώ ο Ιακωβάκης με όμορφο τρόπο θα γράψει το 20-8. Στη συνέχεια, ο Κωνσταντινίδης με νέο δίποντο για τους Τεμπελχανάδες θα κάνει το 20-10, ο Ιακωβάκης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 22-10, ενώ η βολή του Κώστα θα μειώσει το ματς στο 22-11. Εκεί, οι Τουβλέηκερς θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 18-0 με 9 πόντους του Μαρίνου, 6 του Κοσκέρα και 2 του Ιακωβάκη για να πάνε το ματς στους 28, κλείνοντας το ημίχρονο στο 39-11.

Στην επανάληψη, ο Αγκουριδάκης με 2/2 βολές θα κάνει το 41-11, ο Παπαδόπουλος κάτω από το καλάθι θα μειώσει σε 41-13, ενώ ο Αγκουριδάκης με τρίποντο αυτή τη φορά, θα διαμορφώσει το 44-13 για τους Τουβλέηκερς. Εκεί, ο Κωνσταντίνου με βολή και ο Κωνσταντινίδης με τρίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 27 για το 44-17, ενώ ένα νέο σερί 14-3 των Τουβλέηκερς θα σφραγίσει το 3ο δεκάλεπτο στο 58-20.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαρίνος με νέο τρίποντο θα κάνει το 61-20, όμως οι Τεμπελχανάδες θα μαζέψουν τη διαφορά με 6 συνεχόμενα δίποντα, με το σκορ να πηγαίνει στο 61-32. Ο Μαρίνος με τον Κοσκέρα με 2 τρίποντα θα κάνουν το 67-32, ο Λεπίτκας με δίποντο το 67-34, ενώ ο Ιακωβάκης με άλλο ένα τρίποντο το 70-34. Το τελικό 70-36 θα διαμορφώσει ο Κωνσταντινίδης με εύστοχο δίποντο, με τους Τουβλέηκερς να φεύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Περιστερίου.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Ιακωβάκης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 19 πόντους, με 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 31 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε επιπλέον ο Κοσκέρας, με τον Μαρίνο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Τεμπελχανάδες Β σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παπαδόπουλος και ο Λεμονιάς.