30.0%
50.0%
38.1%
28.6%

Σε ένα παιχνίδι με σασπένς και όμορφο. μπάσκετ, οι Saronic Hornuts κατάφεραν να πάρουν μια οριακή νίκη με 66-67, απέναντι στους μαχητικούς Τουβλέηκερς, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τους Τουβλέηκερς να ξεφεύγουν με 5 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί, οι Saronic Hornuts με ηγέτη τον Γερό κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Τουβλέηκερς να χάνουν την ευκαιρία ισοφάρισης 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, καθώς 1/2 βολές δεν ήταν αρκετές να στείλουν το ματς στην παράταση και έτσι οι Hornuts έκαναν το 1-0 στην 4η τη τάξει κατηγορία του Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λειβαδά να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Soronic Hornuts να μπαίνουν στο ματς με ένα σερί 1-6 από 2 δίποντα του Κυριακόπουλου και 1 του Ευεγγελόπουλου για το 4-6. Εκεί, οι Τουβλέηκερς θα τρέξουν ένα δικό τους σερί 6-2 με 3 πόντους του Κάρμα, 2 του Κοσκέρα και βολή του Νικολαΐδη για το προβάδισμα και το 10-8, ο Φουρνάρος με τρίποντο θα απαντήσει για το 10-11, όμως ένα καλάθι του Αλπίτση και ένα γκολ-φάουλ του Κάρμα, θα γράψουν το 15-11 και το +4 των Τουβλέηκερς. Στη συνέχεια, 3 απανωτά δίποντα από τους Γερό και Παπαδόπουλο θα βάλουν μπροστά τους Saronic Hornuts για το 15-17, ο Νικολαΐδης με τρίποντο θα απαντήσει για το 18-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Γερός με νέο δικό του δίποντο, για να βάλει ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του με το σκορ στο 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γερός, θα ανοίξει όπως έκλεισε το δεκάλεπτο και με νέο καλάθι θα πάει το ματς στους 3 και το 18-21, ο Λειβαδάς θα ισοφαρίσει με μακρινό τρίποντο στο 21-21, ενώ 2 δίποντα των Φιλιππίδη και Ευαγγελόπουλο, θα γράψουν το 21-25 των Saronic Hornuts. Εκεί, ο Κοσκέρας με βολή και ο Μαρίνος με εύστοχο τρίποντο θα ισοφαρίσουν ξανά το ματς στο 25-25, ο Φιλιππίδης με τρίποντο και δίποντο θα δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του για το 25-30, ενώ 2 βολές του Κοσκέρα, θα μειώσουν στο 27-30 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Κυριακόπουλου θα κάνει το 27-32, οι Τουβλέηκερς θα απαντήσουν με ένα σερί 7-3 με 5 πόντους του Κάρμα και δίποντο του Τσιμπλάκη, μειώνοντας στον πόντο και το 34-35, για να απαντήσει μετά το time out ο Παπαδόπουλος και με εύστοχο δίποντο να γράψει το 34-37 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με τρίποντο ο Νικολαΐδης για τους Τουβλέηκερς και βολή ο Κυριακόπουλος για τους Saronic Hornuts, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στους πάγκους με το σκορ στο 37-38 υπέρ των Hornuts.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Saronic Hornuts θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους με 2 δίποντα των Γερό, Παπαδόπουλο και 2 βολές του Ευαγγελόπουλου για το 37-44, ο Κοσκέρας με δίποντο και ο Κάρμας με 2/2 βολές θα μειώσουν στο 41-44, ενώ ο Κυριακόπουλος με δικό του καλάθι, θα γράψει το 41-46 των Hornuts. Στη συνέχεια, ο Κοσκέρας και ο Νικολαΐδης με 2 βολές θα μειώσουν στο 43-46, ο Ευαγγελόπουλος με ένα floater θα απαντήσει για το 43-48, όμως 2 απανωτά καλάθια των Κοσκέρα και Κάρμα και βολή του πρώτου θα ισοφαρίσουν το ματς, με το σκορ στο 48-48. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχη βολή ο Φιλιππίδης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο +1 για την ομάδα των Saronic Hornuts και το σκορ στο 48-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φουρνάρος με δίποντο θα κάνει το 48-51 των Hornuts, όμως οι Τουβλέηκερς θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 9-2 από 4 πόντους του Κοσκέρα, τρίποντο του Τσιμπλάκη και δίποντο του Καταραχιά για το 57-53 του ματς. Εκεί, οι Saronic Hornuts θα δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 2 δίποντα από τους Κυριακόπουλο και Γερό, αλλά και τρίποντο του Ευαγγελόπουλου για το 57-60, ο Κάρμας με δίποντο και ο Μαρίνος με τρίποντο θα δώσουν προβάδισμα στους Τουβλέηκερς για το 62-60 με 2 λεπτά πριν τη λήξη, ενώ ο Κυριακόπουλος με βολή, θα μειώσει στον πόντο και το 62-61. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Κάρμα θα γράψει το 65-61, όμως στο τελευταίο λεπτό, οι Saronic Hornuts θα τρέξουν ένα σερί 0-6 με τον Γερό να βάζει και τους 6 πόντους για το 65-67. Στην τελευταία επίθεση, ο Κοσκερας κέρδισε 2 βολές, ευστόχησε στη 1 και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 66-67 υπέρ των Saronic Hornuts.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βασίλης Γερός ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 18 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Γερού από τους Saronic Hornuts ξεχώρισε και ο Φιλιππίδης, με τον Κυριακόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Τουβλέηκερς σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κάρμας και ο Κοσκέρας.