20.0%
53.3%
40.9%
26.1%

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν με 55-62 τους Τουβλέικερς για να ανέβουν στο 8-3 στη βαθμολογία, ρίχνοντας στο 7-4 τους αντιπάλους τους. Τρομερό ντέρμπι το παιχνίδι πέρασε από 9 ισοπαλίες και 8 εναλλαγές στο προβάδισμα στα τρία τελευταία δεκάλεπτα, με τον τρομερό Τάτση να είναι ασταμάτητος και με 26 πόντους (21 στο 2ο ημίχρονο) και 10 ριμπάουντ να οδηγεί την ομάδα του στο ροζ φύλλο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Τάτση και τον Μικράκη να σκοράρουν, για να απαντήσει ο Αγκουριδάκης. Ο Μικράκης με τον Χαραλαμπόπουλο έγραψαν το 2-10, ενώ ο πρώτος σκόραρε και για το 3-13 λίγο μετά στο τρομερό ξεκίνημα των Μπίρι Μπίρι, με τον Γιαννουλάκη να κλείνει στο 5-13 την περίοδο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αγκουριδάκης με τον Κοσκέρα μείωσαν σε 9-13, για να απαντήσει ο Κοσμάς για το 9-18. Οι Τουβλέικερς με 9-0 από τον Μαρίνο και τον Αγκουριδάκη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 18-18, με τον Κοσμά και τον Χαραλαμπόπουλο να απαντούν. Ο Ρίκος μείωσε, με τον Τάτση να απαντά, αλλά τον Ρίκο με τον Μπαλάσκα να βάζουν για πρώτη φορά τους Τουβλέικερς μπροστά λίγο πριν το ημίχρονο, 24-23, με το ματς να πηγαίνει ισόπαλο στα μισά του, 24-24.

Στην επανάληψη ο Μαρίνος σκόραρε για το 27-24, με τον Ρίκο να γράφει το 29-24. Οι Μπίρι Μπίρι με τον Τάτση και τον Μικράκη απάντησαν με 0-8 σερί για το 29-32, με τον Ρίκο να το διακόπτει και να συνεχίζει ως το 35-36, για να απαντά ο Τάτσης ως το 35-38. Ο Καμηνάρης με τον Κοσκέρα έφεραν στο 40-38 την ομάδα τους, ο Τάτσης έβαλε τρίποντο, με τον Γιαννουλάκη να απαντά για το 42-41 της περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Τάτσης έφερε το ματς στο 43-46 φτάνοντας τους 12 συνεχόμενους πόντους για τους Μπίρι Μπίρι, με τον Ρίκο να βάζει μπροστά με 47-46 τους Τουβλέικερς. Ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε με καλάθι και φάουλ, για να ισοφαρίσει ο Γιαννουλάκης στο 49-49, με τις δύο ομάδες να γράφουν άλλες τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο 51-51 με Τάτση και Μπαλάσκα, στο 53-53 με Τάτση και Ρίκο και στο 55-55 με Μικράκη και Καμηνάρη. Ο Μανιάτης με το μοναδικό του καλάθι στο ματς έβαλε μπροστά την ομάδα του με 1:15 στο 55-57, οι Τουβλέικερς έχασαν τρίποντο και δίποντο από επιθετικό ριμπάουντ ως τα 40 δευτερόλεπτα με τον Τάτση στα 28 δευτερόλεπτα να γράφει το 55-59 για τη νίκη της ομάδας του, με το σκορ να κλείνει στην εκπνοή από τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μικράκης 18 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μανιάτης 2 πόντους, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοσμάς 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Τουβλέικερς ο Ρίκος είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κοσκέρας 5 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αγκουριδάκης 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.