17.2%
69.2%
40.0%
13.6%

Οι Desperado πήραν μια τεράστια νίκη με 46-54 κόντρα στους Τουβλέικερς, καλύπτοντας και την διαφορά των 6 πόντων του πρώτου αγώνα δείχνοντας πως όταν είναι παρόντες όλοι είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά της κατηγορίας. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σαλιμένος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες άρχισαν να βάλουν μπρος στη μηχανή, με τους Τουβλέικερς όμως να κάνουν το έναυσμα και με τα συνεχόμενα τρίποντα τους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα. Καρμοίρης και Αγκουριδάκης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, 4-2 ο Σεφέρης, 6-2 ο Ρίκος, 6-4 ο Σεφέρης ξανά, 9-4 ο Μαρίνος, 9-6 ο Άρης Καραλής, 14-6 με ένα τρίποντο του Μαρίνου και ένα καλάθι του Κοσκέρα, 14-8 ο Σαλιμένος, 16-8 ο Κοσκέρας ξανά και 16-10 από τον Μαρκουλή για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Desperado ανέβασαν κατά πολύ την επιθετική τους απόδοση, ενώ έβγαζαν παραπάνω ενέργεια και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κονταροχτυπιούνται πλέον στα ίσα με τους Τουβλέικερς. Σαλιμένος και Σεφέρης μείωσαν σε 16-15, 18-15 ο Γιαννουλάκης, 18-21 με 0-6 σερί οι Κρητικός, Σαλιμένος και Εμμανουηλίδης, απάντηση με 7-0 οι Γιαννουλάκης και Μαρίνος για το 25-21, 25-25 οι Σεφέρης και Βαβίζος, 27-25 Ο Καρμοίρης και 27-27 ο Στάθης Καραλής με δύο βολές για να μπουν οι δύο ομάδες ισοπαλες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο το ματς άρχισε να αποκτά και λίγο παραπάνω σκληράδα, κάτι που έκανε όσους αγωνίζονται να βγάζουν περισσότερο πάθος και θέληση για νίκη με αποτέλεσμα το ενδιαφέρον να αυξάνεται συνεχώς. Ο Σεφέρης έβαλε τρίποντο για το 27-30, 29-30 ο Λειβαδάς, 29-32 ο Καραλής , 31-32 με άμεση απάντηση οι Τουβλέικερς, 31-35 ο Καραλής ξανά, 33-35 ο Κοσκέρας, 33-40 με 0-5 σερί δια χειρός Σεφέρη, 38-40 με το ίδιο σερί ο Καμηνάρης, 38-42 ο Σαλιμένος και 40-42 ο Λειβαδάς, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Desperado έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τους Τουβλέικερς στους 6 πόντους και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο τέλος να έχουν εκείνοι το πάνω χέρι και να φεύγουν τελικά νικητές. Καμηνάρης και Κρητικός έγραψαν το 40-46, 42-46 ο Κοσκέρας, 42-48 ο Σαλιμένος, 45-48 ο Ρίκος με τρίποντο, 45-50 ο Κρητικός, 46-50 ο Αγκουριδάκης και ενώ εμέναν 2:50 για λήξη οι Τουβλέικερς από εκείνο το σημείο και μετά δεν σκοραραν ξανά στο ματς. Κρητικός και Σεφέρης έβαλαν δύο βολές και ένα καλάθι αντίστοιχα και σημείωσαν το τελικό 46-54 του αγώνα. Για τους Desperado, πέρα από τον Σαλιμένο, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Σεφέρης και Κρητικός. Για τους Τουβλέικερς ξεχώρισαν οι Μαρίνος και Κοσκέρας.