29.0%
46.7%
50.0%
40.0%

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς αυτό του Φωκιανού εναντίον των Ζαππατίστας με τους πρώτους να παίρνουν νίκη με σκορ 73-71.

Ο Κράμερ άνοιξε το σκορ και ο Μπαρμπερίδης ισοφάρισε, πριν ο συμπαίκτης του-Ζαμπέτης- κάνει το 2-4 για τους Ζαππατίστας. Ο Τζούρτος πάτησε καλά και σκόραρε από τα 6,75 για το 5-4 και λίγο αργότερα ο Κράμερ έκλεψε και σκόραρε πηγαίνοντας τον Φωκιανό στο 9-6. Πάλι μάζεψε την διαφορά ο Μπαρμπερίδης με απίθανο ντράιβ, όμως λίγο αργότερα ο Γκοτζαμάνης έγραψε το 13-12 με ποστάρισμα υψηλής τεχνικής. Το δεκάλεπτο έκλεισε ο Παπαντωνίου με δυναμικό ντράιβ.(19-16)

Το πλέον παραγωγικό δεκάλεπτο ήταν το 2ο. Ο Μπαρμπερίδης εκτός από ντράιβ έχει και πολύ καλό σουτ πράγμα που το απέδειξε κάνοντας το 21-22. Στην επόμενη φάση όμως ο Κράμερ έβγαλε baseball pass στον Μυλιόρδο για το 23-22.Ο πασέρ σκόραρε ένα τρίποντο, γεγονός που απαντήθηκε με το ίδιο νόμισμα από τον τρομερό Μπαρμπερίδη.(26-29) Ο Γκοτζαμάνης μετά από προσποίηση ροκάνισε ακόμα λίγο την διαφορά (28-29) και πάλι όμως ο Μπαρμπερίδης ήταν εκεί προς αποκατάσταση της τάξης κάνοντας το 30-31. Ο Φωκιανός όμως πήρε προβάδισμα πρώτα με τρίποντο του Παντελεάκη(36-35) και ύστερα με buzzer beater τρίποντο του Τζούρτου(39-37).

Ο Ζαμπέτης ισοφάρισε στο 3ο δεκάλεπτο, όμως λίγο αργότερα ο Μυλιόρδος σκόραρε από τα 6,75 σε αιφνιδιασμό!(44-40) Ο Ζαμπέτης με ωραίο ποστ έκανε το 47-42, ωστόσο ο Κράμερ σκόραρε έμμεσο τρίποντο γράφοντας το 50-42. Τρομερό ξέσπασμα 11 πόντων για τους Ζαππατίστας με τον Μπαρμπερίδη να σκοράρει τρίποντο και ωραίο ντράιβ αιφνιδιασμού. Ο Κράμερ όμως έκανε πετυχημένο coast to coast μαζεύοντας πάλι την διαφορά(52-53). Το δεκάλεπτο έληξε 52-56 με τον Βερεντζιώτη να βάζει buzzer beater καλάθι.

Η τελευταία περίοδος ήταν μία ωδή στα τρίποντα για τον Φωκιανό. Ο Μυλιόρδος έκανε το 57-56 από την γραμμή του τριπόντου, αλλά το ίδιο έκανε και ο Παπαντωνίου στο 59-61. Και πάλι τρίποντο ο Μυλιόρδος (64-61), δίνοντας την σκυτάλη των τριπόντων στον Παντελεάκη(67-63) και αυτός με τη σειρά του στον Τζούρτο για το 71-63. Ο Βερεντζιώτης όμως με 2 σερί σουτ και ο Ζαμπέτης με εύστοχο τρίποντο και μία ακόμα βολή έκαναν το ματς ντέρμπι ισοφαρίζοντας σε 71-71. Ενώ όμως ο Φωκιανός δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην επίθεση στο τελευταίο λεπτό, οι Ζαππατίστας αστόχησαν σε 2 βολές δίνοντας στον Κράμερ την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Φωκιανό(μετά από ριμπάουντ του Καρακατσάνη). Οπερ και εγγένετο. Ο Κράμερ έβαλε το ντράιβ για το 73-71 και οι Ζαππατίστας αστόχησαν σε τρίποντο. Το θρίλερ όμως συνεχίστηκε. Ο Παντελεάκης πήρε το ριμπάουντ ο Τζούρτος όμως έκανε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό. Ο Παπαντωνίου ωστόσο δεν πρόλαβε να σουτάρει, παρά μόνο πίσω από το κέντρο χωρίς αποτέλεσμα.

MVP O Κράμερ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Ζαππατίστας Μπαρμπερίδης και Ζαμπέτης έβαλαν από 21 πόντους.