28.6%
56.3%
54.8%
20.0%

Με το δεξί μπήκαν στο 2019 τα Χώματα που κέρδισαν τον Φωκιανό με 64-62, έχοντας μπροσταρηδες τους Μελά (22 πόντους) και Βλάσση (21 πόντους). MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μελάς με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες παρόλο που είχαν την αδράνεια των Χριστουγέννων ήταν αρκετά ευστοχες, έπαιζαν ωραίο μπάσκετ και ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Με 5-0 δια χειρός Μελά ξεκίνησε το ματς, για να απαντήσουν τα χώματα με ένα 0-5 και να ισοφαρισουν με τους Παπαδόπουλο και Μυλιόρδο (5-5). Μια βολή από τον Στενάκη έδωσε ξανά προβάδισμα στα Χώματα(6-5), για να απαντήσει ο αρχηγός του Φωκιανού βάζοντας διποντο και δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στο ματς για τον Φωκιανό με 6-7. Το 8-7 γράφτηκε και πάλι με καλάθι του Μελά για να ακολουθήσει ένα 0-4 από Τσιώτση και Ακράτο για το 8-11. Ένα 4-0 και από τα Χώματα με τους Μελά και Ανοσίκε για να πάρουν ξανά προβάδισμα με 12-11 και τον Ακράτο να απαντάει για το 12-13. Ξανά 4-0 από τα Χώματα με Μελά και Δημητριάδη για το 16-13. Το 16-15 γράφτηκε από τον Ακράτο και απάντησε με ένα τρελό μπαζερ ο Ανοσίκε για το τελικό 18-15 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο τα Χώματα έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα, πήραν γρήγορα μια καλή διαφορά και την διαχειριστηκαν σε όλο το δεκάλεπτο. Η περίοδος ξεκίνησε με ένα 7-0 από τους Λιγνό, Βλάσση και Γκάτση για το 25-15. Ο Μυλιόρδος σταμάτησε το σερί των Χωμάτων με τρίποντο για το 25-18. Το 27-18 το έγραψε ο Μελάς και ο Καρακατσάνης απάντησε πάλι για το 27-20. Ένα 5-0 από τα Χώματα τους πήγε στο +12(32-20). Τα καλάθια αυτά ήταν ένα τρίποντο του Μελά και ένα διποντο του Στενάκη. Ο Γρίβας μείωσε σε 32-21 με μια βολή, ο Βλάσσης σημείωσε το 34-21 και ο Γρίβας απάντησε ξανά για το 34-23. Το 36-23 πάλι από τον Βλάσση. Σε εκείνο το σημείο ο Φωκιανός έτρεξε ένα 0-7 και μπήκε και πάλι στο ματς. Με καλάθια των Καρακατσάνη και Τσιώτση μειωσαν στο 36-30, με τον Βλάσση να γράφει 2/2 βολές στο τέλος και να σημειώνει το τελικό 38-30 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Φωκιανός συνέχισε το δυναμικό τέλος της δεύτερης περιόδου, έτρεξε κάποια καλά σερί και στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Ο Στενάκης έγραψε το 40-30 και αμέσως απάντησαν οι Φερεντινος και Ακρατος με ένα 0-6 για το 40-36. Σε 42-36 ανέβασε ο Βλάσσης, με τον Μυλιόρδο να απαντάει και να κάνει το 42-39. Μια βολή από τον Ανοσικε για το 43-39 για να ακολουθήσει ένα 0-8 από Φερεντινο και Μυλιόρδο που έδωσε προβάδισμα στον Φωκιανό με 43-47. Ο Μελάς έτρεξε ένα 4-0 και ισοφάρισε σε 47-47, ο Μυλιόρδος απάντησε για το 47-49 και ο Μελάς και πάλι έγραψε 2 πόντους για το τελικό 49-49 της τρίτης.

Στη τελευταία περίοδο ο Φωκιανός έκανε άλλο ένα καλό ξέσπασμα, όμως μετά από αυτό κουράστηκε και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλευτηκαν τα Χώματα. Ο Στενάκης έγραψε το 50-49, για να ακολουθήσει το ξέσπασμα από τον Φωκιανό που έφτασε το 0-10. Δράστες αυτού ήταν οι Ακρατος, Καρακατσάνης, Παπαδόπουλος και Μυλιόρδος. Σε εκείνο το σημείο τα Χώματα πήραν ένα time out που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Βλασσης, Γκάτσης και Λιγνός έτρεξαν ένα 12-0 και έκαναν το 62-59 1.59 πριν λήξει το ματς. Η απάντηση του Φωκιανού ήταν τρεις πόντοι απο τους Ακράτο και Καρακατσάνη, οι οποίοι έκαναν το 62-62 29″ πριν βαρέσει η κόρνα. Στην επόμενη επίθεση ο Μελάς έδωσε μια υπέροχη ασίστ στον Βλάσση, εκείνος έβαλε το καλάθι και έδωσε προβάδισμα με 64-62 13″ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Παπαδόπουλος αστόχησε στο τρίποντο πολύ επιχείρησε, ο Γκάτσης καθάρισε το αμυντικό ριμπάουντ και κάπως έτσι τα Χώματα πήραν τη νίκη.

Πέρα από τους Μελά και Βλάσση που έκαναν ματσάρα, καλοί ήταν και οι Γκάτσης και Στενάκης. Για τον Φωκιανό καλό ματς έκαναν οι Μυλιόρδος, Ακράτος και Καρακατσάνης