36.8%
81.8%
50.0%
27.0%

Ο Φωκιανός έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής και να κερδίσει την PanCar, όμως στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού οι πρωτοπόροι της Golden επέστρεψαν από το -9, για να κερδίσουν τελικά με 85-75 και να δείξουν ότι δεν είναι τυχαία αήττητοι. MVP του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Κονταξής με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν σε αρκετά χαλαρους ρυθμούς αμυντικά, κάτι που βοηθούσε το θέαμα και το ωραίο μπάσκετ. Ο Καρακατσάνης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Χιουτακάκος, Σπύρου και Κονταξής απάντησαν για το 8-2, 8-8 με τους Μυλιόρδο και Μακρή να βάζουν από ένα τρίποντο, 11-8 ο Σπύρου ξανά, 11-13 με 5 πόντους από τον Μυλιόρδο, 13-13 ο Κονταξής, 13-15 ο Μυλιόρδος ξανά και 18-15 οι Κονταξής και Χιουτακάκος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Φωκιανός είδε την χαλαρότητα της PanCar, ανέβασε λίγο τον ρυθμό της και κατάφερε να κλείσει ημίχρονο έχοντας κεφάλι στο σκορ. Μουρελάτος και Μακρής έγραψαν το 18-19, 22-19 οι Κονταξής και Χατζιδάκης, 22-25 οι Τζούρτος και Μακρής, 24-25 ο Κονταξής ξανά για την PanCar, 24-27 ο Τζούρτος, 26-27 ο Χατζιδάκης, 26-29 ο Καρακατσάνης 29-29 με τρίποντο ο Κολλάρος, 29-31 ο Μουρελάτος, 30-31 με μια βολή ο Χατζιδάκης 30-34 ο Τζούρτος, 32-34 ο Χατζιδάκης, ο οποίος έκανε καταπληκτικό δεκάλεπτο, 32-39 οι Καρακατσάνης και Μυλιόρδος και 34-39 ο Χατζιδάκης ξανά, για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φωκιανός μπήκε προσπαθώντας να κρατήσει και να διαχειριστεί το προβάδισμα του, κάτι το οποίο όμως δεν επέτρεψε η PanCar, η οποία έκανε ένα απίστευτο run και πήρε εκείνη θέση οδηγού. Ο Σπύρου μείωσε σε 37-39, ο Τζούρτος απάντησε για το 37-42, 40-42 ο Σταμέλος, 40-48 ο Μυλιόρδος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 42-48 ο Χιουτακάκος, 42-50 ο Σαχινίδης, 44-50 ο Χιουτακάκος ξανά, 44-53 ο Μυλιόρδος, 49-53 οι Κολλάρος και Κονταξής 49-56 ο Τζούρτος και 15-0 σερί από τους Χιουτακάκο, Κονταξή και Σταμέλο για να περάσει μπροστά η PanCar με 64-56. Το τελικό 64-58 του δεκαλέπτου το έγραψε ο Καρακατσάνης.

Στην τελευταία περίοδο η PanCar συνέχισε να παίζει στο ίδιο τέμπο, σκοτώνοντας έτσι τις ελπίδες του Φωκιανού, ο οποίος προσπαθούσε με μακρινά σουτ να μειώσει στο τέλος για να κυνηγήσει το ματς, αλλά η ψυχολογία πλέον δεν ήταν με το μέρος του. Ο Καρακατσάνης έβαλε καλάθι για το 64-60, 70-60 οι Σταμέλος και Κολλάρος, 70-63 ο Τζούρτος, 73-63 ο Σπύρου, 73-65 ο Μουρελάτος, 77-65 οι Χατζιδάκης και Κολλάρος, 77-67 ο Μουρελάτος ξανά με δύο βολές, 79-67 ο Χιουτακάκος, 79-69 ο Καρακατσάνης, 81-69 ο Κονταξής, 61-72 ο Τζούρτος με τρίποντο στον αιφνιδιασμό, 83-72 ο Κολλάρος, 83-73 ο Μυλιόρδος, 85-73 ο Κονταξής και 85-75 ο Μουρελάτος, σκορ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι.

Για την PanCar, πέρα από τον Κονταξή, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Χιουτακάκος και Κολλάρος. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Τζούρτος, Μυλιόρδος και Καρακατσάνης.