21.1%
46.2%
32.1%
41.7%

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στην διαφορά, οι Εφτάψυχοι κατάφεραν να πάρουν δύσκολη νίκη απέναντι στους πολύ σκληρούς παίκτες του Φωκιανού. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι πήραν τη μέγιστη διαφορά στο ματς (18 πόντους), όμως ο Φωκιανός με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει και στο 4ο να περάσει και μπροστά. Εκεί, οι Εφτάψυχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και σε συνδυασμό με τα λάθη στην επίθεση του Φωκιανού πήραν τη νίκη με το τελικό 70-61.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Τζούρτο να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τον Παπαδόπουλο να απαντά με δίποντο και τρίποντο για το 5-2. Ο Τζούρτος θα απαντήσει με δικό του τρίποντο για το 5-5, ο Γαλάνης Δ. με δίποντο θα κάνει το 7-5 και ο Καρακατσάνης θα ισοφαρίσει ξανά σε 7-7. Στη συνέχεια, οι Εφτάψυχοι θα τρέξουν ένα σερί 18-3 για να κλείσουν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τζούρτος με δίποντο θα κάνει το 25-12, ενώ οι Εφτάψυχοι θα μεγαλώσουν στο μέγιστο την διαφορά τους με τρίποντο του Κουνάβη και δίποντο του Τσάτου για το 30-12. Ο Φωκιανός θα απαντήσει με ένα σερί 2-8 για να μειώσει σε 32-20, με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο για να κάνει το 35-20. Στη συνέχεια, ο Φωκιανός με ένα σερί 5-10 θα κλείσει την διαφορά στους 10 πόντους στο ημίχρονο, διαμορφώνοντας έτσι το 40-30 υπέρ των Εφτάψυχων.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φωκιανός θα μπεί πολύ δυναμικά και θα μειώσει γρήγορα σε 41-37, ενώ ο Τσάτος θα κάνει το 43-37 με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης. Ο Φωκιανός με τους Καρακατσάνη, Παντελεάκη και Μυλιόρδο, θα τρέξει ένα σερί 0-11 για να περάσει μπροστά στο ματς με 6 πόντους για το 43-49. Στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Τσάτος και ο Παπαδόπουλος θα κλείσουν την περίοδο με 2 συνεχόμενα δεκάλεπτα, μειώνοντας έτσι σε 47-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με δίποντο του Γαλάνη Δ. και τρίποντο και βολή του Παπαδόπουλου για το 53-52 (δέχθηκαν τρίποντο από τον Καρακατσάνη), με τον Φωκιανό να παίρνει ξανά το προβάδισμα με δίποντο του Καρακατσάνη για το 53-54. Οι Εφτάψυχοι όμως με ένα σερί 9-0 θα περάσουν μπροστά στο σκορ κάνοντας το 62-54, ενώ ο Φωκιανός με βολές θα μειώσει σε 63-60. Στα τελευταία λεπτά, ένα κρίσιμο τρίποντο του Κουνάβη θα κάνει το 66-60 για τους Εφτάψυχους, ο Καρακατσάνης με εύστοχη βολή θα κάνει το 66-61, ενώ ο Γαλάνης Δ. με τον Κουνάβη θα διαμορφώσουν το τελικό 70-61.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Δημήτρης Κουνάβης, ο οποίος με κρίσιμα σουτ 3 πόντων, έδωσε ανάσα στους Εφτάψυχους όταν την χρειάστηκαν. Ο Κουνάβης σταμάτησε στους 16 πόντους (5/8 τρίποντα, 63%), ενώ παράλληλα είχε και 9 ριμπάουντ, για να φτάσει τους 20 βαθμούς στο ranking. Καταλυτική και η εμφάνιση του Τσάτου στη νίκη των Εφτάψυχων, ενώ από τον Φωκιανό ξεχώρισε η προσπάθεια του Καρακατσάνη με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ.