33.3%
64.3%
33.3%
29.4%

Ο Φωκιανός κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη και να μπει με το δεξί στο Summer απέναντι στους πολύ μαχητικούς Athens Supergrungers. Ο Φωκιανός μπήκε καλά στο ματς, όμως οι Supergrungers κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Φωκιανός έχασε έδαφος με τους Supergrungers να κλείνουν στο +4 το δεκάλεπτο, όμως στο 4ο, ο Φωκιανός έτρεξε ένα σερί, προσπέρασε στους 4 πόντους (59-55) και με ψυχραιμία κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο για το Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πάτρα να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα δίποντα για να ανοίξει το σκορ, με τον Αϊβαλιώτη να μειώνει με δικό του δίποντο σε 4-2. Με τρίποντο, ο Μυλιόρδος θα κάνει το 7-3, ενώ οι Athens Supergrungers θα ισοφαρίσουν σε 7-7, έπειτα από 2/2 βολές του Θεοδώρου και δίποντο του Αϊβαλιώτη. Εκεί, ο Φωκιανός με 2 δίποντα των Καρακατσάνη και Μυλιόρδο θα διαμορφώσουν το 11-7, όμως οι Supergrungers θα ισοφαρίσουν ξανά με 2/2 βολές του Τσίπρα και δίποντο του Θεοδώρου για το 11-11. Το 13-11 θα κάνει ο Καρακατσάνης με νέο δίποντο, ο Τσίπρας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 13-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να σφραγίζουν ο Ρίπης με τον Παντελεάκη για το 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γρίβας και ο Παντελεάκης με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα κάνουν τ 20-13, ενώ ο Θεοδώρου και ο Αϊβαλιώτης θα μειώσουν σε 20-17 με 2 συνεχόμενα δίποντα. Στη συνέχεια, ο Οικονόμου και ο Σαμαράς θα διαμορφώσουν το 24-17, όμως ο Αϊβαλιώτης με 2 σερί τρίποντα θα μειώσει στον πόντο για το 24-23. Με τον Παντελεάκη να ευστοχεί σε δίποντο, ο Φωκιανός θα κάνει το 26-23, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ισόπαλο, αφού ο Κατσαμπάνης και ο Παπαδάκης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 26-26.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φωκιανός θα πάρει το προβάδισμα, ύστερα από 2 τρίποντα των Μυλιόρδο και Τζούρτο αλλά και 2/2 βολές του Ρίπη για το 34-26, ενώ ο Τσίπρας με δίποντο θα μειώσει στους 6 πόντους για το 34-28. Ο Μυλιόρδος με νέο τρίποντο από τη γωνία θα κάνει το 37-28, με τους Athens Supergrungers να τρέχουν ένα εκπληκτικό σερί 2-15, εγκλωβίζοντας τον Φωκιανό, για να πάρουν παράλληλα το προβάδισμα με το σκορ να είναι 39-43 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μυλιόρδος με τρίποντο θα κάνει το 42-43, ο Τσίπρας θα απαντήσει με δίποντο για το 42-45, ενώ ο Οικονόμου θα διαμορφώσει το 43-45 με βολή. Οι Athens Supergrungers θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 6 με ένα σερί 2-6 για το 45-51, όμως ο Φωκιανός θα τρέξει ένα σερί 14-4 για να πάρει το προβάδισμα για το 59-55. Με δίποντο του Θεοδώρου το ματς θα πάει στο καλάθι (59-57), ο Παντελεάκης με τρίποντο θα κάνει το 62-57, με τον Αϊβαλιώτη να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 62-60. Με 2/2 βολές του Καρακατσάνη, ο Φωκιανός θα κάνει το 64-60, ενώ το τελικό 64-62 θα διαμορφώσει ο Αϊβαλιώτης. Οι Athens Supergrungers είχαν ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως δεν τα κατάφεραν με άστοχο τρίποντο στο τέλος.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Μυλιόρδος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 17 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μυλιόρδου από τον Φωκιανό ξεχώρισε και ο Παντελεάκης , με τον Οικονόμου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Athens Supergrungers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αϊβαλιώτης και ο Τσίπρας.