31.8%
83.3%
36.2%
23.5%

Πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη έφτασε το City B.C., όμως στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Φωκιανός ήταν πιο ψύχραιμος και με την εμπειρία του πήρε την τρίτη του νίκη για φέτος και δεύτερη συνεχόμενη, με σκορ 63-69. MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σωτηρόπουλος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το City ξεκίνησε με καλάθι του Πλούμπη για το 2-0, ο Φωκιανός απάντησε με 0-7 από τους Μυλιόρδο, Παντελεάκη, Νικολαΐδη, 4-7 ο Γιαννόπουλος και ακόμη ένα σερί από τους Νικολαΐδη, Μυλιόρδο και Παντελεάκη για το 4-16. Ο Καρβουνής μείωσε με δύο βολές σε 6-16 και στη συνέχεια ακολούθησε άλλο ένα 0-7 από τους Νικολαΐδη, Μυλιόρδο και Παντελεάκη για το τελικό 6-23 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το City ανέβασε τον ρυθμό του. Καρβουνής και Κατσιβαρδάς μείωσαν σε 13-23, 13-26 ο Μυλιόρδος, 15-26 ο Καρβουνής, 15-29 ξανά με τρίποντο του Μυλιόρδου, 20-29 με 5-0 από τους Συμπάρδη και Καρβουνή και 20-30 με μια βολή του Μεσεδάκη. Από ένα τρίποντο οι Συμπάρδης και Γιαννόπουλος για το 26-30, 26-31 ο Σωτηρόπουλος, 30-31 οι Καρβουνής και Παπαευθυμίου και 30-34 με μια βολή του Παντελεάκη και δύο του Μεσεδάκη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παντελεάκης με τρίποντο έστειλε τον Φωκιανός στο +7(30-37) ο Γιαννόπουλος απάντησε για το 33-37, 33-42 με ακόμη 5 πόντους του Παντελεάκη και 9-0 σερί για ισοφάριση οι Παπαευθυμίου, Καρβουνής και Κουρμπέλας. Μια βολή του Σωτηρόπουλου και ένα καλάθι του Νικολαΐδη για το 42-45, 44-45 ο Παπαευθυμίου, 44-47 ο Μεσεδάκης και προβάδισμα με 10-0 σερί για το City με σκόρερ τους Συμπάρδη, Παπαευθυμίου και Κανιώτη. Στη συνέχεια ο Φωκιανός απάντησε με δικό του 0-9 σερί των Νικολαΐδη, Τζούρτου και Μεσεδάκη, για να ξαναπάρει το προβάδισμα στο ματς με 54-56 και να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο το City ξεκίνησε με καλάθι ισοφάρισης (56-56) του Καρβουνή, ο Μεσεδάκης απάντησε για το 56-58, 60-58 οι Κανιώτης και Καρβουνής, 60-60 ο Σωτηρόπουλος, 61-60 ο Καρβουνής, 61-62 ο Σωτηρόπουλος ξανά και 63-62 με τρία λεπτά για λήξη από τον Καρβουνή. Στον εναπομείναντα χρόνο το City δεν σκόραρε ξανά, ο Φωκιανός έτρεξε ένα 0-7 σερί με τους Μεσεδάκη και Παντελεάκη και πήρε τη νίκη με 63-69.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Σωτηρόπουλο, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μεσεδάκης, Νικολαΐδης, Παντελεάκης και Μυλιόρδος. Για το City B.C. ξεχώρισαν οι Καρβουνής και Παπαευθυμίου.