29.0%
57.1%
20.0%
37.5%

Τρομερή ματσάρα έλαβε μέρος στο κλειστό του Αιγάλεω ανάμεσα σε Χαμένα Ταλέντα και Deflections με τους δεύτερους να πετυχαίνουν μια επική ανατροπή από το -18 την οποία ολοκλήρωσαν στο έξτρα πεντάλεπτο που χρειάστηκαν οι δύο ομάδες για να λύσουν τις διαφορές τους. Τα Χαμένα Ταλέντα είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, οι Deflrctions όμως είχαν τα αποθέματα να στείλουν το ματς στη παράταση και τελικά να είναι οι πιο ψύχραιμοι παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 65-67.

Πολύ αμφίρροπα ξεκίνησε το ματς με τον Παπακωνσταντίνου να κάνει το 0-3 για τους Deflections και τον Καραγρηγορίου να απαντάςι με τον ίδιο τρόπο για το 3-3 των Χαμένων Ταλέντων. Ο Γεργεριτάκης τότε έκανε το 3-5, ο Ψημάδης ισοφάρισε εκ νέου σε 5-5, ο Γεργεριτάκης ξανά το 5-8 και ο Καραγρηγορίου με ένα ακόμη τρίποντο το 8-8. Ακολουθεί μία βολή του Μαράντου για το 8-9 και τότε ήρθε μικρό σερί 5-0 από Ψημάδη και Σταμπουλίδη για το 13-9. Ο Μαράντος με άλλη μία βολή έκανε το 13-10, για να απαντήσουν οι Ψημάδης και Καραγρηγορίου για το 17-10 με τους Deflections αμέσως να μειώνουν σε 17-15 δια χερός Μαράντου και Τσαφαντάκη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-15 μετά από καλάθια των Μάη και Ψημάδη.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Παπακωνσταντίνου μείωσε με τρίποντο στο 21-18, ο Πενατγιώτης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 24-18, ο Μαζιώτης μείωσε σε 24-20 και τότε ήρθε ένα σερί 12-0 των Χαμένων Ταλέντων με τους Πενταγιώτη, Κασβή και Μάη να κάνουν το 36-20 εκτοξεύοντας τη διαφορά. Το τρίποντο του Γεργεριτάκη μείωσε σε 36-23, ακολούθησαν 2/2 βολές του Αντύπα για το 38-23 και άλλες 2/2 βολές του Πάλλα για το 38-25 της ανάπαυλας.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και ο Ψημάδης θα κάνει το 40-25. Γεργεριτάκης και Παπακωνσταντίνου θα μειώσουν τότε σε 40-29 αλλά ο Ψημάδης με 7 συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (47-29). Κάπου εκεί οι Deflections ξύπνησαν με τους Γεργεριτάκη, Τσαφαντάκη και Μαράντο να ολοκληρώνουν ένα 0-9 σερί και να μειώνουν στους 9 (47-38). Ο Ψημάδης με 3 ακόμη πόντους θα γράψει το 50-38, ο Μαράντος έκανε το 50-40 και το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μάη για το 52-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Deflections που με την έναρξη αυτού διένυσαν ένα μεγάλο σερί  0-12 με σκόρερ τους Μαράντο, Πάλλα και Γεργεριτάκη και ισοφάρισαν έτσι το ματς σε 52-52. Ο Ριζούλης με δίποντο έβαλε εκ νέου τα Χαμένα Ταλέντα μπροστά αλλά οι ‘D’ είχαν πάρει φωτιά και με Γεργεριτάκη, Πάλλα, Μαράντο και Μαζιώτη να σκοράρουν πέρασαν μπροστά με 54-57. Στη τελευταία κρίσιμη επίθεση των Χαμένων Ταλέντων ο Ψημάδης πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο που ισοφάρισε σε 57-57 και έστειλε το ματς στη παράταση αφού οι Deflections δε βρήκαν στόχο στο τελευταίο σουτ.

Δραματικά ήταν τα τελευταία πέντε λεπτά τα οποία ξεκίνησαν με τρίποντο και δίποντο των Αντύπα και Γεροκωστόπουλου αντίστοιχα για το 62-57. Ο Σκανδάλης με τρίποντο μείωσε ψύχραιμα για το 62-60, ο Πενταγιώτης απάντησε άμμεσα για το 65-60 και τότε οι Deflections με σωστές επιλογές στην επίθεση κέρδισαν φάουλ, πήγαν στις βολές και ήταν ψύχραιμοι αφού Μαράντος και Σκανδάλης με 2/2 έκαστως μείωσαν στο 65-64. Οι Deflections βγάλανε και την άμυνα στη συνέχεια με τον Σκανδάλη να σκοράρει ξανά για το προσπέρασμα και το 65-66. Τα Χαμένα Ταλέντα έκαναν τότε κακή επιλογή μπροστά και εν τέλει η βολή του Γεργεριτάκη έγραψε το τελικό 65-67.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Γεργεριτάκης με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα ο καλύτερος παίκτης ήταν ο Γιώργος Ψημάδης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.