10.0%
54.5%
46.5%
5.3%

Ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι χάρισαν τα Χαμένα Ταλέντα και οι Degrees, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη στο νήμα με 46-49 και να ανεβαίνουν στο 6-3 στην βαθμολογία, πατώντας στην τετράδα της κατηγορίας. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσαπόγας με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ψημάδης άνοιξε το σκορ στο ματς για τα Χαμένα Ταλέντα, ο Τσαπόγας ισοφάρισε σε 2-2 για λογαριασμό των Degrees, 4-2 από τον Κασβή, 4-6 με ένα καλάθι του Πλιάκου και ένα του Χριστοδούλου, 6-6 ο Ψημάδης, 6-8 με νέο καλάθι του Πλιάκου, 14-8 με 8-0 σερί οι Πενταγιώτης, Ψημάδης, Καραγρηγορίου και Μπίλλης, 14-10 από τον Ευγενίου και νέο καλάθι του Μπίλλη για το τελικό 16-10 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Αλοΐζος και Τσαπόγας έβαλαν από ένα καλάθι για να μειώσουν σε 16-14, ο Μπίλλης απάντησε με δικό του δίποντο για το 18-14, 18-17 με τρίποντο του Ευγενίου, 23-17 με γρήγορο 5-0 σερί οι Κασβής και Καραγρηγορίου, 23-21 με δύο βολές του Ευγενίου και ένα δίποντο του Πλιάκου, 24-21 ο Μπίλλης με ελεύθερη βολή, 24-22 με τον ίδιο τρόπο ο Αλοΐζος, 26-22 ο Ριζούλης, 26-24 ο Σκαμάγκος, 29-24 με τρίποντο του Καραγρηγορίου, δίποντη απάντηση του Αλοΐζου για το 29-26 και δύο βολές του Πενταγιώτη για το τελικό 31-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κασβής έβαλε μια βολή και ένα καλάθι για το 34-26, ο Τσαπόγας απάντησε με 4 δικούς του πόντους για το 34-30, 36-30 ο Πενταγιώτης, 36-33 με ένα καλάθι του Ευγενίου και μια βολή του Μοσχολιού, 38-33 ο Μπίλλης και 0-6 σερί των Ευγενίου, Τσαπόγα και Πλιάκου για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο οι Degrees έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 38-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπίλλης έβαλε καλάθι για το 40-39, 40-43 με ένα καλάθι του Τσαπόγα και ένα του Πλιάκου, 42-43 με βολές του Ψημάδη, 42-46 ο Αλοΐζος με γκολ φάουλ, 46-46 από τον Ψημάδη με δύο συνεχόμενα καλάθια του και προσωπική απάντηση του Μοσχολιού για το τελικό 46-49 του παιχνιδιού.

Για τους Degrees, πέρα από τον Τσαπόγα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Πλιάκος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 τάπες. Για τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισε ο Ψημάδης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.