30.0%
69.2%
46.3%
27.8%

To τέταρτο δεκάλεπτο έγινε η έκρηξη των Κεντάυρων που τους έδωσε το ροζ φύλλο απέναντι στα μαχητικά Χαμένα Ταλέντα με σκορ 62-46.

Το ματς άρχισε με τρίποντο ο Κάκαρης ενώ ο Καλλέργης προσέθεσε 2 ακόμα πόντους για το 5-0. Ο Μανώληκας πόσταρε ωραία και έκανε το 7-2, πριν μαζέψει το σκορ ο Αντύπας με τρίποντο. Ο Παππάς έγραψε το 9-5 με ντράιβ ωστόσο ο Πενταγιώτης έβαλε τρίποντο από τα 7 μέτρα για να πάει την ομάδα του στο -1.(13-10)

Ο Βασιλείου σκόραρε με άρτιο ντράιβ στην αρχή του δεκαλέπτου, όμως ο Κάκαρης έβαλε το 2ο του τρίποντο κάνοντας το σκορ 16-12. Η απάντηση του Βασιλείου ήταν άμεση και με τον ίδιο τρόπο έφερε την ομάδα του μία ανάσα από την ισοφάριση(16-15). Ο Καλλέργης με καλάθι και φάουλ σκόραρε 3 συνολικά πόντους και στην επόμενη φάση ο Κάκαρης έκανε το 21-15 με τρομερό ντράιβ. Η απάντηση ήρθε από τον Κόλλια που με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-18. Οι 4 σερί πόντοι των Χαμένων Ταλέντων οδήγησαν στην ισοπαλία 25-25 για το ημίχρονο.

Και στην τρίτη περίοδο το ματς πήγαινε πόντο πόντο.Το πρώτο καλάθι έβαλε ο Λουρανδάκης μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Κάκαρης διεύρυνε με ντράιβ την διαφορά.(29-25) Με βολές τα Χαμένα Ταλέντα έφτασαν στο -1 προ των 4 πόντων του Παππά που έκανε το σκορ 35-28. Τα Χαμένα Ταλέντα πέρασαν και για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο σκορ όταν το ματς ήταν 37-32 και σκόραραν 6 πόντους, πρώτα με ωραία ασίστ του Μπόικου και καλάθι του Διακόπουλου,ύστερα με τρίποντο του Πενταγιώτη και τέλος με βολές του Βασιλείου. Παρόλα αυτά λόγω των Καλλέργη και Κάκαρη το δεκάλεπτο έληξε 40-38.

Το τέλος ήταν λιγότερο συγκλονιστικό απ΄ότι έδειχναν οι οιωνοί. Οι Κριτούλης,Παππάς, Κάκαρης έβαλαν από 2 πόντους κάνοντας το 46-38 για την ομάδα τους πριν ευστοχήσει ο Διακόπουλος σε καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Κάκαρης όντας πρωταγωνιστής πάσαρε πρώτα για το τρίποντο του Κριτούλη και εν συνεχεία έβαλε σκόραρε και ο ίδιος για το 51-40. Ο Πενταγιώτης έκανε ωραία τάπα , όμως οι Κένταυροι είδαν τον Κάκαρη να βάζει και άλλο τρίποντο για το 54-41.  Το 54-43 έγινε μετά από κλέψιμο και ωραία ασίστ του Πενταγιώτη στον Μπίλλη, ωστόσο στην επόμενη εύστοχη φάση ο Παππάς σκόραρε και πάλι ωραία . Το τρίποντο του Αντύπα για το 56-46 δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι. Το τελικό σκορ 62-46 διαμορφώθηκε από τον Καλλέργη με τρίποντο!

Απίθανος και πάλι ο Κακάρης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντς και 9 ασίστς αγγίζοντας το triple double. Πολύ καλοί ήταν και οι Καλλέργης-double double-, Παππάς. Τα Χαμένα Ταλέντα μοίρασαν το σκοράρισμα έχοντας 3 παίκτες με διψήφιους πόντους.