17.4%
50.0%
27.7%
20.0%

Συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Ξεφτιλάιζερς να παίρνουν την 2η σερί τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 2-1, για να ρίξουν παράλληλα τα Χώματα στο 1-2. Τα Χώματα ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι, είχαν μία διαφορά 10 πόντων, όμως οι Ξεφτιλάιζερς «ζεστάθηκαν» και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι. Το τελικό 45-43 μαρτυρεί την εικόνα του παιχνιδιού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί στο πρώτο δίποντο για το 2-0 και τα Χώματα να τρέχουν ένα σερί 0-7 με τους Καλογερά, Δαμανάκη και Καραθανάση για το 2-7. Ο Χαραλαμπόπουλος θα ευστοχήσει σε ακόμα ένα δίποντο για να κάνει το 4-7, όμως ο Καλογεράς με τρίποντο θα διαμορφώσει το 4-10. Με 1/2 βολές του Τσίτσου, το σκορ θα πάει στο 5-10 για να ευστοχήσει σε νέο τρίποντο ο Καλογεράς και να προσθέσει ακόμα 2 πόντους ο Δημητριάδης για το 5-15. Οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν όμως ένα σερί στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου για να μειώσουν στο καλάθι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-15 υπέρ των Χωμάτων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 9-2, κάνοντας το 22-17, ενώ τα Χώματα θα απαντήσουν με δικό τους σερί 1-11 για να προσπεράσουν ξανά στο σκορ γράφοντας το 23-28. Με τρίποντο του Δεδούση Δ. και 2/2 βολές του Τυπάλδου Γ., οι Ξεφτιλάιζερς θα ισοφαρίσουν για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 28-28.

Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, τα Χώματα με τρίποντο του Γκάτση Σ. και δίποντο του Δαμανάκη, θα πάρουν ξανά το προβάδισμα για το 28-33, όμως οι Χαραλαμπόπουλος και Τσίτσος με βολή και δίποντο αντίστοιχα, θα μειώσουν ξανά σε 31-33. Ο Καλογεράς με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 31-35, με τον Ρούσο να ευστοχεί σε τρίποντο διαμορφώνοντας το 34-35. Τα Χώματα θα αυξήσουν ξανά τη διαφορά με δίποντο του Γκάτση Χ. για το 34-37, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 5-0 στα τελευταία 2 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου θα διαμορφώσουν το 39-37 υπέρ τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δαμανάκης θα φέρει το ματς στα ίσα για το 39-39, ενώ ο Ρούσος με 2 εύστοχα δίποντα θα κάνει το 43-39. Στη συνέχεια, ο Καραθανάσης θα μειώσει με δίποντο σε 43-41 για να απαντήσει στην επόμενη επίθεση ο Ρούσος με δίποντο ξανά για το 45-41. Δύσκολο δίποντο για τον Καραθανάση που θα κάνει το 45-43, με τα Χώματα να μην καταφέρνουν να ευστοχήσουν στις τελευταίες επιθέσεις που είχαν και το ροζ φύλλο αγώνος να καταλήξει στα χέρια των Ξεφτιλάιζερς.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Χαραλαμπόπουλος με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, για να φτάσει τους 20 βαθμούς στο ranking της στατιστικής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Καλογερά με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.