20.0%
66.7%
59.3%
28.9%

Για σχεδόν τρία δεκάλεπτα τα Χώματα είχαν διαφορά λίγων πόντων με τους Red Hot Chili Hoopers, από κει και πέρα όμως οι δεύτεροι έφτασαν ένα βήμα πιο κοντά στην τετράδα κερδίζοντας το ματς με σκορ 57-77.

Αφού ο Διαμαντόπουλος άνοιξε το σκορ για τα Χώματα με ντράιβ οι Red Hot Chili Hoopers έκαναν ένα σερί 10-0. Κορυφαίες στιγμές τα σερί τρίποντα των Βαγγέλη και Ορφανίδη. Ο ερχομός όμως του Μελά από τον πάγκο έδωσε νέα πνοή στα Χώματα και αφού έβαλε πρώτα ένα δίποντο, στη συνέχεια σκόραρε καλάθι και φάουλ(1/1 βολή) για το 7-10. Το δεκάλεπτο έληξε 12-15 με τρίποντα και από τις δυο ομάδες (Βαγγέλης-Μελάς).

Ο Διαμαντόπουλος άνοιξε και πάλι το σκορ του 2ου δεκαλέπτου με coast to coast και λίγο αργότερα ο Μελάς ισοφάρισε σε 17-17 με τρίποντο. Τρίποντο όμως έβαλε και ο Σακλαρίδης που έμελλε να κάνει ονειρικό δεκάλεπτο(17-22). Ο Λιγνός έβαλε 5 σερί πόντους -μεταξύ αυτών και ένα έμμεσο τρίποντο- και ισοφάρισε σε 22-22. Ο Σακαλαρίδης έβαλε όμως και πάλι τρίποντο(24-29), που απάντησε ο Μελάς(27-29). Ωστόσο ένα σερί 8-0 έγινε αμέσως μετά για τους Red Hot Chili Hoopers αρχής γενομένης με το Μακρή να σκοράρει τρίποντο και τον Σακλαρίδη να βάζει 3/3 βολές. Το δεκάλεπτο έληξε και πάλι με τρίποντο του Σακλαρίδη(28-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε αρκετά φάουλ και εξίσου πολλές βολές. Ο Μελάς σκόραρε τρίποντο για το 31-40, ενώ λίγο αργότερα τα Χώματα έφτασαν στο -4 μετά από σερί 6-0 που είχε τρίποντο του Διαμαντόπουλου.  Με σερί 8-0 όμως απάντησαν οι αντίπαλοι γράφοντας το 37-49 και κλείνοντας την επιθετική έκρηξη με τρίποντο του Μακρή. Ο Βαγγέλης με δυναμικό ντράιβ έκανε το 41-53, ενώ ο συμπαίκτης του, Φραγκογιάννης, έβαλε τους τελευταίους 2 πόντους του δεκαλέπτου.(41-55)

Ο Μακρής ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με εκπληκτικό τρόπο. Πρώτα πάσαρε στον Ορφανίδη για το 41-59 και ύστερα με τρίποντο μεγάλωσε και άλλο την διαφορά(41-62).Ο Σακλαρίδης βρήκε πάλι στόχο από τα 6,75(42-65) και ουσιαστικά έδειξε τον νικητή του αγώνα. Λίγο πριν λήξει το ματς ο Δαμανάκης σκόραρε ωραίο ντράιβ για το 52-72. Η «μάχη» έληξε 57-77 μετά από αμφίδρομα τρίποντα των Δημητριάδη και Μακρή.

Ο Μακρής «άγγιξε» το triple double έχοντας 16 πόντους, 9 ριμπάουντς και 9 ασίστς, ενώ πολύτιμη η βοήθεια του Σακλαρίδη με 17 πόντους και 4/9 τρίποντα. Για τα Χώματα ο Μελάς είχε double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντς.