9.5%
59.1%
31.7%
22.2%

Ενώ η αναμέτρηση μεταξύ των Jack’s και των Χωμάτων B.C. εξελισσόταν σε ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες μία αποβολή κατά των Χωμάτων ανέκοψε το ρυθμό τους και μετέτρεψε το ματς σε υπόθεση με έναν πρωταγωνιστή. Οι Jack’s πήραν τελικά τη νίκη με 22 πόντους, η οποία όμως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική αντίσταση που έδειξαν τα Χώματα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καραθανάση να βρίσκει σκορ για τα Χώματα. Ο Μπουτσικάκης απάντησε με δύο τρίποντα ,για να συμπληρώσει με ένα δίποντο ο Ελευθεριάδης. Το σερί 8-0 που έτρεξαν οι Jack’s διακόπηκε από ένα σερί 7-0 των Χωμάτων από τους Τσουκάλη, Μπενή και Καλογερά. Ο Γαλανάκης με μία στις δύο βολές ισοφάρισε για να προσπεράσουν πάλι οι Jack’s  με ακόμη δύο βολές του Δρακοπούλου. Για τα Χώματα ο Δαμανάκης σκόραρε από κοντά για να βάλει πάλι σε θέση ισχύος την ομάδα του ο Κελεμτζής. Ισοφάρισε με δίποντο ο Μπίλιας για να ακολουθήσουν μία βολή του Νούκα και ένα τρίποντο του Καλογερά.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλανίδη να σημειώνει δύο βολές και τον και Κελεμτζή να ισοφαρίζει για τους Jack’s. Ξανά μπροστά τα Χώματα με δίποντο του Νούκα . Με μία βολή ο Γαλανάκης ισοφάρισε για να προσπεράσουν πάλι με τον Δρακόπουλο ο οποίος πέτυχε δίποντο. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μπενής και ο Καραθανάσης αύξησε τη διαφορά στο συν τρία υπέρ των Χωμάτων. Η τρίποντη βόμβα του Ελευθεριάδη έφερε το ματς στα ίσα και οι Δρακόπουλος και Κελεμτζής με δύο δίποντα ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά για να κλείσει το σκορ στο 28-23.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ελευθεριάδης ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο συν 7. Ένα καλάθι και φάουλ του Δαμανάκη μείωσε στους πέντε αλλά ο Δρακόπουλος ξανα ανέβασε την διαφορά στην προηγούμενη τιμή της. Καλάθι πέτυχε ο Μπενής με το Δρακόπουλο να απαντάει με μία βολή στην επόμενη φάση. Ένα σερί 5-0 από τα Χώματα έφερε τη διαφορά στο -1 αλλά ο Γκλιάτης με καλάθι και βολή σε επόμενη φάση ανέβασε την διάφορα πάλι στους πέντε πόντους. Κάπου εκεί ήρθε η αποβολή του Γκάτση για τα Χώματα η οποία όπως φάνηκε στην συνέχεια ήταν κομβική για την εξέλιξη του ματς. Τα Χώματα αποδιοργανώθηκαν και έχασαν την επαφή με το σκορ. Ο Καραθανάσης μείωσε στους τρεις που ήταν η τελευταία φορά που η διαφορά θα ήταν τόσο κοντά Μία βολή του Ελευθεριάδη και ένα δίποντο του Γκλιάτη ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους με την απάντηση να έρχεται από τον Νούκα με ένα δίποντο. Το καλάθι του Καλανίδη αύξησε τη διαφορά στο συν επτά για την τρίτη περίοδο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν παράσταση με έναν πρωταγωνιστή καθώς οι Jack’s σκόραραν 15 πόντους και τα Xώματα μηδέν. Δεν κατάφεραν να βρουν σκορ με κανένα τρόπο και απλά έβλεπαν τους αντιπάλους τους να αυξάνουν όλο και περισσότερο τη διαφορά με το τελικό σκορ να είναι άνω των 20 πόντων. Ο Μπούχλης ήταν ο πρωταγωνιστής της τετάρτης περιόδου με οχτώ προσωπικούς πόντους από τους 15 με τον Γαλανάκη να συμπληρώνει άλλους πέντε.

MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Ελευθεριάδη ο οποίος πέτυχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 4 μπλοκ. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Γαλανάκη με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασιστ και 3 κλεψίματα. Για τα Χώματα ξεχώρισε ο Δαμανάκης με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.