22.7%
44.4%
34.3%
25.0%

Τρομερό ματς στο κλειστό της Νήαρ Ηστ με τα Χώματα να επιστρέφουν στις νίκες, επικρατώντας των Miners με σκορ 50-43. Στο ξεκίνημα του αγώνα, τα Χώματα μπήκαν δυνατά και με συνεχόμενες απίστευτες άμυνες πήραν προβάδισμα 13 πόντων στην πρώτη περίοδο (15-2). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Miners “ξύπνησαν”, αλλά δεν κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές και έφτασαν το ματς μέχρι τον πόντο (43-42), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Η ψυχραιμία των Δημητριάδη και Πέτσα από τη γραμμή των βολών (2/2 έκαστος) έδωσε το ροζ φύλλο στα Χώματα, τα οποία ανέβηκαν στο 6-7 στη βαθμολογία, ενώ οι Miners έπεσαν στο 4-9.

Έναρξη στο ματς, με τα Χώματα να παίζουν ολοκληρωτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και να αποκτούν διψήφια διαφορά από νωρίς. Ο Δημητριάδης ήρθε καυτός από τα αποδυτήρια και ευστόχησε σε δύο τρίποντα για το 6-0, ο Τζαβάρας άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του (6-2) και στη συνέχεια της περιόδου τα Χώματα έτρεξαν ένα σερί 9-0 για το 15-2 με τους Κοντομίχο, Δαμανάκη και Δημητριάδη, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Miners ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση αλλά δε μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Οι Χαραλάμπου και Μόνος μείωσαν σε 15-7, ο Κάκκος το 17-7 και ο Σκλαβενίτης με τρίποντο έγραψε το 17-10. Με 5-0 σερί από τα Χώματα από τους Δημητριάδη και Τσουκάλη η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα (22-10) και οι Miners μείωσαν στους έξι πόντους (22-16) με τους Μόνο, Γιαλαμά και Χαραλάμπου. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 27-16 δια χειρός Τσουκάλη και Δαμανάκη.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τους Miners να μπαίνουν αποφασισμένοι να γυρίσουν στο ματς, πιέζοντας ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο. Ο Γκάτσης σκόραρε για το 29-16, οι Τουμπακάρης και Γιαλαμάς μείωσαν σε 29-19, ξανά ο Γκάτσης, με τρίποντο αυτή τη φορά, πέτυχε το 32-19 και οι Τζαβάρας και Γιαλαμάς μείωσαν σε 32-22. Έπειτα, ο Κοντομίχος με μία βολή έκανε το 33-22 και οι  Miners με δύο τρίποντα των Γιαλαμά και Σκλαβενίτη μείωσαν στους πέντε πόντους (33-28). Με 2/2 βολές ο Κοντομίχος σκόραρε για το 35-28, ο Τσιάμης μείωσε ξανά στους πέντε (35-30) και τα Χώματα, ξανά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, σημείωσαν το 38-30 με τους Κοντομίχο και Δαμανάκη. Ο Τζαβάρας από κοντά έγραψε το 38-32, ο Δαμανάκης με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 40-32 και ο Τζαβάρας ξανά για το 40-35, με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τους Miners να φτάνουν στον πόντο, αλλά η ευστοχία των Χωμάτων από τις βολές τους έδωσε τη νίκη. Γιαλαμάς και Τζαβάρας έφεραν την ομάδα τους μία ανάσα από το προβάδισμα (40-39), ο Κάκκος σκόραρε για τρεις (43-39) και ο Τζαβάρας με κρίσιμο τρίποντο έκανε το 43-42 με 90 δευτερόλεπτα να απομένουν. Με δίποντο του Τσούκαλη και 2/2 βολές του Δημητριάδη, όμως, τα Χώματα σφράγισαν τη νίκη (47-42). Ο Τζαβάρας μείωσε σε 47-43 και οι Κοντομίχος, Τσουκάλης, ξανά από τις βολές, έγραψαν το τελικό σκορ 50-43.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δήμος Δημητριάδης, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ξεχώρισαν, επίσης, οι Γκάτσης, Δαμανάκης και Κοντομίχος.

Για τους Miners, σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Γιαλαμάς και ο Τζαβάρας.