28.6%
88.9%
61.5%
32.3%

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι και το πρώτο ημίχρονο, οι Reapers κατάφεραν με ένα πολύ καλό αμυντικά 3ο δεκάλεπτο να πάρουν ένα προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι τέλους, για να φύγουν με ακόμα μία νίκη με 55-70 απέναντι στα Χώματα και να ανέβουν στο 15-3 της Silver, 2 στροφές πριν τα playoffs. Τα Χώματα, πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο που είχαν πολύ καλή εικόνα στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό και στο 2ο μισό της αναμέτρησης και πλέον θα παίξουν τις πιθανότητές τους για την είσοδο στην 8άδα στα επόμενα 3 ματς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καντιώτη να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τον Καραθανάση να ισοφαρίζει με δίποντο σε 2-2. Το 2-4 θα κάνει ο Χούσος με σουτ μέσης απόστασης, ενώ ο Τσουκάλης με δικό του δίποντο θα φέρει το ματς και πάλι στα ίσα για το 4-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Ορφανός με δίποντο θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στους Reapers για το 4-6, με τον Κεραμάρη να ισοφαρίζει ξανά με εύστοχο ζευγάρι βολών σε 6-6. Στη συνέχεια, οι Reapers με ένα σερί 1-8 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 για το 7-14, ενώ ο Σαραντόπουλος με βολή και ο Τσουκάλης με δίποντο θα μειώσουν το ματς στους 4 πόντους, με το σκορ να γράφει 10-14 για τους Reapers. Με τρίποντο του Χούσου και βολή του Βερώνη το ματς θα πάει στο 10-18, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο στην εκπνοή ο Δημητράδης για το 12-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χώματα θα μπουν καλύτερα στο ματς, αφού με 2 απανωτά τρίποντα των Κεραμάρη και Τσουκάλη θα ισοφαρίσουν το ματς στο 18-18, ο Ορφανός με δίποντο θα κάνει το 18-20 για τους Reapers, όμως ο Τσουκάλης με δίποντο αυτή τη φορά θα ιαοφαρίσει και πάλι στο 20-20 την αναμέτρηση. Στη συνέχεια, οι Reapers με τρίποντο του Μανωλίτση και δίποντο του Καντιώτη θα περάσουν μπροστά για το 20-25, με τα Χώματα να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με δίποντο του Κεραμάρη και 2 τρίποντα των Κάκκο και Δημητριάδη για το 28-25 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μανωλίτσης με 2/2 βολές και ο Χούσος με εύστοχο τρίποντο θα κάνουν το 28-30 για τους Reapers, όμως τα Χώματα θα περάσουν και πάλι μπροστά με δίποντο του Κοντομίχου και τρίποντο του Δημητριάδη για το 33-30 της αναμέτρησης. Οι Reapers θα μειώσουν με δίποντο του Καντιώτη σε 33-32, ο Δημητριάδης με 2/2 βολές θα επαναφέρει το ματς στους 3 πόντους για το 35-32, ενώ το ημίχρονο θα βρει τις δύο ομάδες με 1 πόντο διαφορά, αφού ο Καντιώτης με εύστοχο δίποντο θα μειώσει το ματς στο 35-34.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Reapers θα περάσουν μπροστά με 4 πόντους από τον Χούσο και από 2 των Σαπέρα και Καντιώτη για το 35-42, ο Κοντομίχος θα βάλει ένα τρίποντο και θα μειώσει από την κορυφή σε 38-42 και στους 4 πόντους, όμως το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Reapers έπειτα από γκολ-φάουλ του Καντιώτη και 5 πόντους από τον Χούσο, για να πάνε το ματς στο +12 και το σκορ στο 38-50, με τον Σαραντόπουλο να ευστοχεί σε βολή και να κλείνει την 3η περίοδο στο 39-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καντιώτης με δίποντο θα κάνει το 39-52 για τους Reapers, τα Χώματα θα μειώσουν με τρίποντο του Σαραντόπουλου και δίποντο του Καραθανάση σε 44-52, ενώ ο Καντιώτης θα στείλει και πάλι το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά με το σκορ στο 44-55 για τους Reapers. Εκεί, ένα ακόμα δίποντο του Καραθανάση θα μειώσει το ματς σε 46-55, οι Reapers με 2 δίποντα από τους Βερώνη και Ορφανό θα διαμορφώσουν το 46-59, ενώ ο Σαραντόπουλος με εύστοχο τρίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 10 για το 49-59 του ματς. Εκεί, ο Βερώνης με 8 πόντους και ο Ορφανός με τρίποντο θα κάνουν το 49-70, με τα Χώματα απλά να μειώνουν με 3 απανωτά δίποντα των Σαραντόπουλο, Τσουκάλη και Καραθανάση για το τελικό 55-70.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Καντιώτης ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Χούσος και Ορφανός, ενώ από τα Χώματα ξεχώρισε η προσπάθεια των Δημητριάδη και Καραθανάση.