0%
0%
0%
0%

Η Αρβάλα κέρδισε με 56-60 στην παράταση τους HPV σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, με τους Σαββίδη και Θεοδωρακόπουλο να βάζουν 54 από τους 60 πόντους της ομάδας τους, κι ενώ στο τέλος της κανονικής διάρκειας ο Θεοδωρακόπουλος είχε ισοφαρίσει το ματς με τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους HPV από τον Σπυρόπουλο και τον Σταμου, για να απαντήσει ο Σαββιδης. Ο Αυγερης έφερε την ομάδα του στο 6-3, με τον Σαββιδη να απαντά για το 6-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σπυρόπουλο στο 10-7 για τους HPV, με τον Σταμου να φέρνει την ομάδα του στο 12-9 στη συνέχεια. Ο Θεοδωρακόπουλος ισοφάρισε, αλλά ο Σπυρόπουλος ήταν που έγραψε το 17-12 για τους HPV. Ο Θεοδωρακόπουλος με τον Σαββιδη βοήθησαν την Αρβάλα να προσπεράσει με 17-18, για να απαντήσει ο Σπυρόπουλος αλλά να έρθουν ο Καραμπαλης με τον Θεοδωρακόπουλο για το 19-24 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Σταμου ισοφάρισε το ματς σε 24-24 με τον Σιουτη να βάζει μπροστά την ομάδα του. Σταμου και Σπυρόπουλος σκόραραν για το 33-26 των HPV, με τον Θεοδωρακόπουλο να απαντά ως το 33-30 και τον Σαββιδη να κλείνει την 3η περίοδο στο 33-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αυγερης ισοφάρισε με τον Θεοδωρακόπουλο να απαντά για το 36-41 και τον Σαββιδη να σκοράρει για το 36-44. Ο Σπυρόπουλος ήταν που με προσωπικό 8-0 ισοφάρισε το ματς σε 44-44, για να σκοράρει και για το 47-45 στα 55 δευτερόλεπτα. Στα 17 δευτερόλεπτα οι HPV πήγαν στο 49-47, με τον Θεοδωρακόπουλο να απαντά στα 9 δευτερόλεπτα με μία βολή. Ο Σπυρόπουλος από τη γραμμή στα 8 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 51-48, αλλά με τρομερό τρίποντο και φάουλ στα 2 δευτερόλεπτα ο Θεοδωρακόπουλος ισοφάρισε το ματς σε 51-51 και το έστειλε στην παράταση, αφού δεν σκόραρε στη βολή!

Στην παράταση ο Σαββιδης έφερε την ομάδα του στο 51-55, με τον Σταμου να απαντά, αλλά τον Θεοδωρακόπουλο και τον Σαββιδη να γράφουν το 53-60. Ο Σταμου μείωσε σε 55-60, με τους HPV να αστοχούν σε 2 βολές στα 19 δευτερόλεπτα και να έχουν 1/2 στα 16 δευτερόλεπτα για το 56-60 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα λάθη ήταν 18-16 στο ματς, τα κλεψίματα 10-5 και οι ασίστ 5-6. Στα ριμπάουντ οι HPV είχαν τον πρώτο λόγο, 52-45 με 10-12 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 7/22 τρίποντα και τους HPV 2/9. Στα δίποντα οι HPV είχαν 35% και η Αρβάλα 27%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Θεοδωρακόπουλος είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαββιδης 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους HPV ο Σπυρόπουλος είχε 35 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Στάμου 12 πόντους, 14 ριμπάουντ.