38.9%
45.0%
63.8%
26.1%

Η Dirtus Bologna ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Golden League εναντίον των Red Hot Chili Hoopers με σκορ 87-75. MVP για τους παίχτες του Κώστα Χαλκιά ήταν το νέο του μεταγραφικό απόκτημα, ο John-James Χριστόπουλος, ο οποίος έγραψε 30 πόντους στο ματς με 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψιματα.

Οι πρωταθλητές δεν μπήκαν και τόσο καλά στο ματς. Οι Hoopers με ωραίο μπάσκετ και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς στο ματς. Καλαμπάκος και Βαγγέλης δεν άφηναν σε ησυχία την άμυνα της Dirtus και έφτασαν το ματς μέχρι και το + 11 για την ομάδα τους όταν το σκορ πήγε στο 20-9. Η απάντηση της Dirtus δεν άργησε να έρθει. Κυρίως με τον JJ που έβαλε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο τα πράγματα μαζεύτηκαν για να κλείσουμε με σκορ 25-20 υπέρ των Hoopers.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα ήταν κάπως ίδια. Συνεχόμενα τριποντα από τον Καλαμπάκο για τους Hoopers και ασταμάτητοι αιφνιδιασμοί από τον JJ και τον Σαράντου για τη Dirtus πήγαιναν το ματς σε ένα πολύ ψηλό σκορ. Παρόλο που δεν είχε περάσει ακόμα μπροστά η ομάδα των πρωταθλητών, έμενε μέσα στο παιχνίδι έχοντας την διαφορά κοντά και η αγωνία παρατεινοταν για να κλείσουμε ημίχρονο με 42-40.

Στην τρίτη περίοδο ο JJ συνέχιζε το βιολί του, πολλά τρεξίματα και γρήγοροι πόντοι για την ομάδα του Χαλκιά, που όμως είχαν απάντηση από τους Hoopers καθώς οι Φραγκογιαννης, Μάκρης και Καλαμπάκος δημιουργούσαν συνεχόμενα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα κρατώντας μια μικρή διαφορά σε όλη τη διάρκεια της, πέρα του τελευταίου δευτερολεπτου που έβαλε το buzzer beater ο JJ για να περάσει η Dirtus πρώτη φορά μπροστά στο ματς με σκορ 63-64.

Στην τέταρτη περίοδο έμοιαζε να μην έχουν καθόλου αντοχές και ψυχολογία οι κόκκινοι. Παρόλο που κατάφεραν να κρατήσουν τον MVP στο 0, δεν κατάφεραν να παίξουν το ίδιο καλή άμυνα στους Τόλια, Μαθιουδάκη και Σαράντου, οι οποίοι έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +14 όταν το σκορ πήγε στο 68-82. Επιθετικά εμοιαζαν το ίδιο αποπροσανατολισμενοί οι Hoopers, που δεν ήταν σε θέση να ακούσουν τις εντολές του ήρεμου κόουτς τους, τον κύριο Κυριάκογλου. Στα τελευταία λεπτά μόνο ανέβασε ρυθμό ο Φραγκογιαννης αλλά η ήττα δεν μπορούσε να αποφευχθεί. Τελικό σκορ στο ματς 75-87.

Περα από τον MVP JJ, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Σαράντου και Μαθιουδάκης, ενώ για τους Hoopers πολύ καλοί ήταν οι Καλαμπάκος και Βαγγέλης.