36.0%
46.7%
40.9%
25.8%

Η Partouzan ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη στην Golden κατηγορία του Jumpball Basketball League κόντρα στον Φωκιανό με σκορ 74-71 . MVP του αγώνα ήταν ο Φάνης Λέκος, του οποίου η στατιστική έγραψε 26 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι πρωταρηδες του θεσμού έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα. Με καλάθια από τους, Λέκο, Χουτούνογλου και Καραδήμα βρέθηκαν να κερδίζουν 9-0. Σε εκείνο το σημείο ξύπνησε ο Φωκιανός και κυρίως με σκόρερ τους Ρίπη, Τσιώτση και Παντελεάκη ισορρόπησε το παιχνίδι για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο στο 17-17.

Στην δεύτερη περίοδο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ καθώς σχεδόν κάθε καλάθι είχε και απάντηση από τον αντίπαλο. Οι κύριοι σκόρερ και αυτής της περιόδου ήταν οι ίδιοι, με εξαίρεση να αποτελεί ο Ζησιάδης που με ωραία τρεξιματα και δύο τρίποντα κράτησε την ομάδα του όπου χρειάστηκε για να κλείσουμε ημίχρονο με σκορ 34-33.

Στην τρίτη περίοδο μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία ο Λέκος καθώς με το που ξεκίνησε η περίοδος έβαλε ξανά μπροστά την Partouzan και με βοήθεια από τους Ζησιάδη και Χουτούνογλου έφτασε η διαφορά στο +6 όταν το σκορ πήγε στο 44-38. Πάλι όμως έδειξαν την πυγμή τους οι παίχτες του Φωκιανού και με τριποντα από τους Αλιπαρμάκη και Τζουρτο καθώς και με μερικά καλάθια μέσα από την ρακέτα του Ρίπη ανετρεψαν και πάλι το σκορ και βρέθηκαν μπροστά με 52-51, για να κλείσουμε έτσι την περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο “ζόρικο” καθώς καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να ξεφύγει στο ματς μέχρι τότε και η μπάλα είχε βαρύνει αρκετά. Αλιπαρμάκης, Τζούρτος και Ρίπης έκαναν ότι μπορούσαν για τον Φωκιανό αλλά κάθε φορά ήταν εκεί ο Λέκος να τους χαλάσει τα σχέδια με δικούς του πόντους που έδιναν ανάσες ανακούφισης για την Partouzan. Βάζοντας μάλιστα δύο κολλητά τρίποντα ο Λέκος έβαλε την Partouzan μπροστά με 62-58 και ενώ όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί, ο Σαμαράς είχε αντίθετη άποψη, καθώς με ένα δικό του 4-0 έφερε το ματς στο 62-62 λίγο πριν το τέλος και το έστειλε στην παράταση.

Στην παράταση τα πόδια ήταν βαριά και ανάσες δεν υπήρχαν, με εξαίρεση να αποτελεί ο Λεκος ο οποίος έτρεχε σαν να είχε μόλις αρχίσει το ματς.Με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 65-70 δύο λεπτά πριν λήξει. Στην αμεσως επόμενη άμυνα ο άσσος της Partouzan κάνει το πέμπτο προσωπικό του φάουλ και βγαίνει από το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα για τους υπόλοιπους καθώς έδειξαν να έχουν καθαρό μυαλό και δεν έχασαν το προβάδισμα τους. Πρόβλημα βέβαια δημιούργησε ο Ρίπης, που μαζί με τον αρχηγό του, τον Τσιώτση, έκαναν ένα 6-0 και λίγα δευτερόλεπτα πριν λήξει το ματς βρέθηκαν πίσω με έναν μόλις πόντο.Σε εκείνο το σημείο έδειξε την ψυχραιμία του στις βολές που κέρδισε ο Δελατόλας, ο οποίος ήταν εύστοχος και στις δύο, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το 74-71.

Για την Partouzan πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Ζησιάδης και Χουτούνογλου. Για τον Φωκιανό πολύ καλοί ήταν οι Ρίπης, Τσιώτσης, Παντελεάκης και Αλιπαρμάκης.