30.0%
66.7%
37.8%
12.0%

Νίκη με χαμηλό σκορ πήραν τα Χαμένα Ταλέντα κόντρα στους K.M.C. B.C. στο ντεμπούτο τους στην φετινή σεζόν για τη Silver κατηγορία του Jumpball Basketball League με τελικό σκορ 50-45. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Πενταγιώτης.

Στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου τα πράγματα δεν κυλουσαν καλά στις επιθέσεις των δύο ομάδων. Μετά από αυτό το πενταλεπτο όμως οι δύο ομάδες “ξεμούδιασαν” και άρχισαν να σκοράρουν. Προβάδισμα πήραν οι K.M.C. με τους πολύ καλούς Γιωτάκη και Σπανό, όμως απαντήσεις ήρθαν για τα Χαμένα Ταλέντα από Μπίλλη, Αντύπα και Πενταγιώτη για να κλείσουμε την περίοδο με σκορ 16-11 υπέρ των K.M.C. .

Στην δεύτερη περίοδο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει ένα καλό ξέσπασμα για να ξεφύγει. Οι σωστά διαβασμένες άμυνες δεν επέτρεπαν εύκολα καλάθια, αλλά ακόμα και όταν έβαζε η μία ομάδα η άλλη είχε άμεση απάντηση. Μόνο ένα μικρό 5-0 που έκαναν προς το τέλος της περιόδου οι K.M.C. τους έδωσε τη διαφορά των 7 πόντων, με την οποία έκλεισε και το ημίχρονο στο ματς με σκορ 29-22.

Στην τρίτη περίοδο είδαμε έναν εντελώς διαφορετικό και καλύτερο Πενταγιώτη, που ναι μεν είχε συνεισφέρει πολύ στο πρώτο ημίχρονο αλλά όχι όσο έχουν συνηθίσει οι συμπαίκτες του. Κάνοντας μόνος του ο αρχηγός των Χαμένων Ταλέντων ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έβαλε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς την ομάδα του. Η απάντηση όμως ήρθε για τους K.M.C. από τους Σπανό, Γρανισιώτη και Γιωτάκη με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε πάλι ένα μικρό προβάδισμα για να κλείσουμε την περίοδο με σκορ 39-37 υπέρ τους.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου το σενάριο ήταν καλάθι εμείς, καλάθι εσεις. Έτσι στα μισά της το σκορ ήταν 44-44. Από εκεί και πέρα όμως τα Χαμένα Ταλέντα εξαφάνισαν τους K.M.C. παίζοντας παθιασμένη άμυνα και βρίσκοντας κάποιες λύσεις μπροστά με τους Κόλλια, Αντύπα και Μπίλλη, κάνοντας ένα σερί 6-1, για να μας δώσουν το τελικό 45-50 υπέρ των πρωτάρηδων Χαμένων Ταλέντων.

Πέρα από τον MVP Πενταγιώτη πολύ καλοί ήταν και οι Μπίλλης και Αντύπας για τους νικητές, ενώ από την άλλη οι Γιωτάκης και Σπανός έκαναν καλό παιχνίδι.