36.4%
30.0%
27.1%
20.8%

Με το δεξί μπήκαν οι Miners στην νέα σεζόν επικρατώντας των Σφυριών με σκορ 70-44. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Στάθης Παπαδογιαννης, ο οποίος κατάφερε να βάλει 15 πόντους, να πάρει 4 ριμπάουντ και να μοιράσει 3 ασίστ.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο κατάφεραν οι Miners να πάρουν μια ικανοποιητική διαφορά βάζοντας καλάθι σχεδόν σε κάθε επίθεση τους με δράστες τους Κωτσιδη, Τζαβάρα, Δήμα, Σιούτη και Μουμούρη, ενώ για τα σφυρια πάλευε μόνος του ο Παυσανίας Τηλιγαδας, κάτι που δεν ήταν αρκετό για τα Σφυριά. Το ματς έφτασε γρήγορα στους 9 πόντους όταν το σκορ πήγε στο 15-6 και συνεχίστηκαν έτσι τα πράγματα για να έχουμε τελικό σκορ πρώτης το 21-12.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δυσκολεψαν ακόμα πιο πολύ για τα Σφυριά καθώς μόλις μπήκε ο Παπαδογιάννης στο ματς η διαφορά ανέβηκε στους 21 μετά από κάποια καλάθια και μερικές ασίστ του αρχηγού για να κλείσουμε ημίχρονο με σκορ 41-20.

Στην τρίτη περίοδο οι ρυθμοί των Miners σε άμυνα και επίθεση έπεσαν λιγάκι και ίσως για αυτό ευθύνεται η ομάδα του Σαμέρα καθώς έδειχνε να πατάει καλύτερα αλλά να μην προλαβαίνει να κάνει και πολλά για να καλύψει την διαφορά που είχαν ήδη χτίσει οι Miners. Τελικό σκορ της τρίτης περιόδου ήταν το 57-35.

Στην τέταρτη περίοδο τα Σφυριά έδειξαν σημάδια κούρασης, σωματικής και ψυχολογικής και αυτό τους βγήκε σε κακές επιθετικές επιλογές και αστοχία. Από την άλλη οι Miners είχαν υπομονή στην άμυνα τους και βρήκαν κάποιες λύσεις επιθετικά για να στείλουν το ματς στην μεγαλύτερη διαφορά του, αυτή των 26 πόντων δηλαδή, και να το λήξουν έτσι με τελικό σκορ 70-44.

Περα από τον MVP Παπαδογιάννη, πολύ καλοί ήταν και οι Σιούτης και Δήμας για τους Miners, ενώ για τα Σφυριά τα αδέρφια Τηλιγάδα και ο Σιαμαντας έδειξαν καλό εαυτό.