11.8%
50.0%
44.1%
31.0%

Αγώνας βγαλμένος από θεατρικό τύπου Grand Guignol αυτός μεταξύ των Phoenix Bums και των PartyZan. Μια «παραγωγή» γεμάτη ανατροπές, τρίποντα, ένταση και φυσικά ένα τέλος για γερά νεύρα. Τελικός νικητής η νεοφώτιστη ομάδα των Phoenix Bums.

H αρχή του αγώνα βρήκε μπροστά τους PartyZan με αιχμές του δόρατος τα τρίποντα, αλλά και τα άρτια τελειώματα του Γάτου μέσα στο ζωγραφιστό. Και ενώ η διαφορά άγγιξε τους 9 πόντους (4-13), ένα ξέσπασμα των Phoenix τους έδωσε και το τελικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-16).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με βολές για τους παίκτες των δύο ομάδων , Αρσένο και Μοσκοφόγλου, συνεχίστηκε με εκπληκτική άμυνα Κοβάτσου και Παπαδάκη (Phoenix) η οποία οδήγησε πέντε λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο στο να μείνει η μπάλα στα χέρια. Εκεί όμως ήταν ο εκπληκτικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα Στουγιαννόπουλος που με δύο τρίποντα και συνδυαστικά με τις χαμένες βολές του Κουζοβούνα έφεραν το ημίχρονο με δύο πόντους προβάδισμα για τους PartyZan.(25-27)

H Τρίτη περίοδος ξεκίνησε δυναμικά όπως τελείωσε η δεύτερη. Ο Αντωνάτος σηκώθηκε ωραία στο έβδομο λεπτό έβαλε το καλάθι αλλά δεν κατάφερε να πάρει το μάξιμουμ από την συμπληρωματική βολή. Λίγο αργότερα μετά από ένα ωραίο κλέψιμο των Phoenix παρακολουθήσαμε μία όμορφη φάση καθώς ο Μοσκοφόγλου αντί να τρέξει στον αιφνιδιασμό επέλεξε να βοηθήσει τον αντίπαλό του να σηκωθεί. Το δεκάλεπτο έληξε με χορό τριπόντων και για τις δύο ομάδες. (47- 38)

Εκεί που το ματς έδειχνε να φτάνει στη λήξη του οι Κοβάτσος, Σιδηρόπουλος, Στουγιαννόπουλος και Αβαρκιώτης έδειχναν να είναι σε 3point contest σκοράροντας κατά ριπάς. Παράλληλα ο Μοσκοφόγλου δεν μπορούσε να αστοχήσε από τα τέσσερα μέτρα. Στη λήξη του ματς ο Σιδηρόπουλος έβαλε 2/2 βολές για την ομάδα των PartyZan και στην επόμενη φάση ο Κουζοβούνας, που παράλληλα έπαιζε εκπληκτικές άμυνες, αστόχησε και στις δύο στέλοντνας το ματς στην παράταση.

Η παράταση συνεχίστηκε πόντο πόντο και ενώ το τρίποντο του Γεωργακόπουλου έδωσε προσωρινή ισοπαλία οι βολές του Παπαδάκη πήγαν τους Phoenix στο +2 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Στην τελευταία επίθεση των ηττημένων ο Αντωνάτος σηκώθηκε και μπλόκαρε το σουτ !

Μια υπέροχη βραδιά στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας. Σίγουρα θα δούμε σπουδαία πράγματα και από τις δύο ομάδες στη συνέχεια.