16.7%
78.6%
20.0%
23.3%

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς πήραν τη νίκη οι Heat εναντίον των Pigs, στο ντεμπούτο τους στην Bronze League, με σκορ 61-60. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Αρβανιτάκης ο οποίος σκόραρε 28 πόντους και είχε ακόμα 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το ματς πήρε φωτιά από νωρίς στην πρώτη περίοδο, αφού οι δύο ομάδες έβρισκαν με μεγάλη επιτυχία τον δρόμο προς το καλάθι, χωρίς όμως να μπορεί κάποια από τις δύο να κάνει ένα ικανοποιητικο σερί για να ξεφύγει. Ο Αρβανιτάκης από την μία και τα αδέρφια Δημητριάδη από την άλλη ήταν οι κύριοι πονοκέφαλοι για τις αντίπαλες άμυνες. Τελικό σκορ πρώτης ήταν το 17-15 υπέρ των Heat. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των Pigs ανέβασε λίγο την πίεση της και το αποτέλεσμα ήταν να δεχθεί μόλις 7 πόντους ενώ σκόραρε 13, δηλαδή μόνο δύο λιγότερους από ότι στην πρώτη, για να μας δώσει σκορ ημιχρόνου το 24-28. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα των Heat βρήκε πάλι τον ρυθμό της, παίζοντας σωστά δομημένο μπάσκετ, όμως η άμυνα τους συνέχισε να έχει πρόβλημα μη μπορωντας να σταματήσει τους Δημητριάδη, Τσίτουρα και Δριβάκο. Το τέλος της περιόδου βέβαια τους βρήκε μπροστά και ο λόγος ήταν τα δύο συνεχόμενα τριποντα που έβαλε ο Αρβανιτάκης. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Δεκατρια δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Βασίλης Δημητριάδης θα σκοράρει δύο πόντους για την ομάδα του και το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να γλιτωσουν από ένα τρίποντο για να μη χάσουν το ματς. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αρβανιτάκης θα σηκωθεί, θα βγει πιο επιθετικά από ότι έπρεπε ο προσωπικός του αντίπαλος και θα του κάνει ένα φάουλ που τον στέλνει για 3 βολές. Το αποτέλεσμα αυτών ήταν 3/3 με τον Αρβανιτάκη να δείχνει ότι έχει κρύο αίμα και πνεύμα νικητή δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 61-60.

Περα από τον Αρβανιτάκη πολύ καλός ήταν και ο Γιορνταμιλάκης, ενώ από τους Pigs ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητριάδης.