30.0%
36.4%
30.2%
29.4%

Οι Desperado μπήκαν με το δεξί στη νέα σεζόν κερδίζοντας με 57-45 τους MyRema State Warriors στην πρεμιέρα της Rising League, με τον Σεφέρη να έχει 30 πόντους από τους 57 της ομάδας του στο ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους Desperado, με τον Σεφέρη και τον Μαρκοπουλιώτη να σκοράρουν για να απαντήσουν ο Βερύκιος με τον Μπακαλη για την ισοπαλία και να βάλει ο Σαραντόπουλος μπροστά τους MyRema State Warriors με 8-9 λίγο μετά. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-9 για τους Desperado, με τον Δερμιτζιώτη να σκοράρει για το 12-9, πριν ισοφαρίσει ο Σταυρίδης. Ο ίδιος με τον Μπακάλη έβαλαν μπροστά τους MyRema State Warriors με 15-17, για αν απαντήσουν Σεφερης και Μαρκοπουλιώτης. Ξανά ισοπαλία στο 19-19 από τον Σταυρίδη, με τον Σπυρόπουλο και τον Σταυρίδη λίγο μετά να γράφουν το 23-24 για το εκ νέου προβάδισμα των MyRema State Warriors.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-24 για τους Desperado, με τους MyRema State Warriors να προσπερνούν και πάλι στο 26-27 με τον Βερύκιο και στο 28-29 με τον Ίσσαρη, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο τους προβάδισμα στο ματς. Οι Desperado απάντησαν με τον Σεφέρη για το 33-29, ο Παληβόγιαννης μείωσε με τρίποντο, αλλά Καραλης και Εμμανουηλίδης έφεραν την ομάδα τους στο 41-32 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Εμμανουηλίδης έγραψε και το 44-32, με τους MyRema State Warriors να μειώνουν σε 48-37, αλλά τον Σεφέρη να γράφει το 51-37. Ο Σταυρίδης με τον Σπυρόπουλο μείωσαν στους 10, αλλά ο Δερμιτζιώτης απάντησε, με τον Καραλή να κλείνει το ματς στο 57-45.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 30 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Καραλης είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Δερμιτζιώτης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους MyRema State Warriors που έμειναν χωρίς τον Βερύκιο στην 4η περίοδο λόγω τραυματισμού ο Σταυρίδης είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Σπυρόπουλο να έχει 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον Ίσσαρη 5 πόντους και 18 ριμπάουντ με 3 τάπες.