11.5%
41.2%
33.3%
18.5%

Την πρώτη του νίκη για την  Golden League πέτυχε ο Vitex ΑΦΟΒΟΣ B.C. απέναντι στους Kings B.C με 59-55,με το σύστημα αξιολόγησης να βγάζει MVP τον Γκότση με 6 πόντους ,16 ριμπάουντ(10-6), 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Οι Kings B.C ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 15-9 με τον Χαριτόπουλο να έχει σκοράρει 10 πόντους και το δεκάλεπτο να τελειώνει 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kings  έπαθαν μπακ άουτ επιθετικό και ο Vitex ΑΦΟΒΟΣ B.C  με κορυφαίο επιθετικά τον Ντούφα ανέβασε στροφές ,με τρίποντο του πέρασε μπροστά με 16-17 και με άλλους  6 προσωπικούς του πόντους το δεκάλεπτο τελείωσε 20-30 .

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Kings B.C είχαν μπλοκαριστεί επιθετικά, ο Vitex ΑΦΟΒΟΣ B.C έλεγχε το ματς με τον Καρούτα και Νάκο να πετυχαίνουν από 4 πόντους και η διαφορά να ανεβαίνει 22-40 και ο Δασκαλάκης να γράφει το 24-40, σκορ τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kings B.C μπήκαν αποφασισμένη να γυρίσουν το ματς και με σερί 14-3 έφεραν την διαφορά στους 5 πόντους 38-43 με τον Χαριτόπουλο να έχει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.Ο Vitex ΑΦΟΒΟΣ B.C συνέχιζε να κρατάει μια διαφορά 9 πόντων με τον Γκότση να βοηθάει σε άμυνα και επίθεση την ομάδα του.Η διαφορά μειώθηκε λίγο πριν το φινάλε στους 3 πόντους 53-56 με τρίποντο του Χαριτόπουλου που δεν ήταν όμως αρκετό για την ομάδα του και με το ματς να τελειώνει 55-59.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα Ντούφας 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Φλαμπούρης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Χαριτόπουλος είχε 32 πόντους και 9 ριμπάουντ,ο Γκοτζής 9 πόντους ,4 ριμπάουντ,7 ασίστ και 5 κλεψίματα.