12.5%
50.0%
40.4%
13.3%

Ο Φωκιανος κερδίζοντας 53-49 κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη για φέτος, κόντρα στους Γ.Α.Σ.Τ., με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. MVP ήταν ο Γιάννης Ρίπης ο οποίος είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Το ματς ήταν κλειστό από την αρχή. Τα καλάθια ήταν κλεισμενα καλά και από τις δύο άμυνες. Οι Γ.Α.Σ.Τ. έπαιρναν κάποιους πόντους από Κοντεκακη και Αδαμαντιδη όμως ο Φωκιανος απαντούσε με Παντελεάκη και Ρίπη που τελικά κατάφεραν να δώσουν και ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους για να έχουμε τελικό σκορ πρώτης 12-10. Στην δεύτερη τα πράγματα κυλούσαν με παρόμοιο τρόπο μέχρι που πήρε φορά ο Καμαριωτακης βάζοντας 6 συνεχόμενους πόντους και δίνοντας ώθηση στους Γ.Α.Σ.Τ. για να κλείσουν την περίοδο με ένα 12-0 σερι και τελικό σκορ ημιχρόνου το 20-28.Μεχρι τα μισά της τρίτης όλα πήγαιναν καλά για τους Γ.Α.Σ.Τ. μέχρι που ο Καρακατσάνης άρχισε να δίνει λύσεις μπροστά και τελικά να μειώνει στους 4 ο Φωκιανος, κάνοντας στο τέλος της περιόδου το 34-38. Η τέταρτη πήγαινε καλάθι-καλάθι μέχρι το 45-49. Σε εκείνο το σημείο πήραν μπρος οι μηχανές του Φωκιανού και με δράστες τους Καρακατσάνη και Ρίπη έκαναν ένα 8-0 για να μας δώσουν το τελικό 53-49.

Πέρα από τον MVP Ρίπη, πολύ καλός ήταν και ο Καρακατσάνης, ενώ από την άλλη ξεχώρισαν οι Αδαμαντιδης και Κοντεκακης.