26.7%
62.5%
35.9%
33.3%

Το 3/3 κατάφεραν να κάνουν οι ReTirees κόντρα στους Γ.Α.Σ.Τ. κερδίζοντας πολυ δύσκολα με 58-53. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Κατιάκος ο οποίος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς ξεκίνησε με ένα ιδανικό 6-0 απο τους Μιχαηλίδη και Κατιάκο όμως γρήγορα απάντησαν με δύο καλάθια οι Γ.Α.Σ.Τ. από τους Ντάσκα και Διαμαντόπουλο. Μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι σχεδόν σε όλη την περίοδο, και λέω σχεδόν γιατί οι Retirees κατάφεραν να χτίσουν ένα +7 λίγο πριν το τέλος αλλά με δύο τρίποντα από Καμαριώτακη και Χαλδαίο η διαφορά έπεσε στους 3, τελειώνοντας την περίοδο με σκορ 18-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι ReTirees μπήκαν για να καθαρίσουν το ματς ξεκινώντας με ένα εύστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη και δύο εύστοχες βολές του Πλεξουσάκη όμως οι Γ.Α.Σ.Τ. Που συνεχώς κατάφερναν να έχουν τη διαφορά σε απόσταση που άγχωνε τους παίχτες του Νίκου Κουσούλη,καταφεραν να απαντήσουν με ένα γκολ φάουλ του Αδαμαντίδη και να ρίξουν ξανά τη διαφορά στους 5. Παρόλα αυτά οι ReTirees κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι τους 10,με δράστες τους Αφολάνιο, Γιαμαίο και Κατιάκο. Το ημίχρονο έκλεισε με 30-23, καθώς ο Διαμαντόπουλος ευστοχησε σε ένα τρίποντο προς το τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τους Γ.Α.Σ.Τ.. Με δράστες τους Κοντεκάκη, Αδαμαντίδη και Ντάσκα έκαναν ένα σερί 3-10 που έφερε το ματς στα ίσα. Σε εκείνο το σημείο όμως οι ReTirees παίρνοντας σκορ από τους Κατιάκο, Σαρρή και Πλεξουσάκη κατάφεραν να μπουν στην τέταρτη έχοντας ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων, καθώς κλείσαμε περίοδο με 40-37.

Στην τέταρτη ένα γρήγορο σερί 2-6 από τους Γ.Α.Σ.Τ. τους έβαλε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 42-43. Κατιάκος, Αφολάνιο και Λαρεντζάκης όμως έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του Κουσούλη κάνοντας ένα γρήγορο 6-0. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 9 με τους Γ.Α.Σ.Τ. να μην έχουν άλλα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και έτσι να φτάνουμε στο τελικό 58-53.

Περα από τον Κατιάκο, βοήθησε πάρα πολύ και ο Αφολάνιο με την ενέργεια και το πάθος που έβγαλε στην τέταρτη περίοδο δίνοντας ώθηση στην υπόλοιπη ομάδα. Για τους Γ.Α.Σ.Τ. πολύ καλοί ήταν οι Αδαμαντίδης και Διαμαντόπουλος.